Комисията за защита на конкуренцията откри картел между тринадесет фирми, участвали в обществена поръчка за саниране.
Тя е направила проверка след сигнал на кмета на Търговище, който изпратил до КЗК копия от електронни писма, разменени между участниците в обществената поръчка. Констатациите са, че строителните фирми са се договорили да разпределят помежду си обектите и "да подадат ценови оферти равни на максималните им цени, с които са класирани в първия етап от процедурата", съобщава Bulgaria ON AIR.
В съобщението на КЗК се посочва, че е извършена внезапна проверка на място в офисите на три от компаниите, при което са иззети копия на електронна кореспонденция, съдържащи данни за подобни договорки между участници и в други процедури за възлагане на обществени поръчки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради.
Въз основа на всички установени факти и обстоятелства, експертите на КЗК са категорични, че компаниите участват в картел, който има за "цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на пазарите на изготвяне на обследвания за установяване на техническите характеристики и на технически паспорти на сградите и изготвяне на обследвания за енергийна ефективност на сгради и предписване на необходимите енергоспестяващи мерки", пише Investor.bg.
В съобщението си КЗК са изброени следните компании, които са манипулирали процедурата по възлагане на обществена поръчка по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради: "Мултиплекс инженеринг", "ВМЛ – консулт", "Димитров и син", "Адапт", "Архкон Проект", "Евиданс инженеринг", "Тобо инвест", "Фрибул", "Корект", "Инфрам", "Интконс", "Ен Екип" и "Протико Ил".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Печалбата на Sinopec се свива рязко през 2025 г. заради пренаситения пазар на химикали
Големите репресии, или как Русия затяга контрола над интернет
ЦСКА взе трите точки срещу "Добруджа"
In Memoriam: Да си спомним за рода Катрафилови
Пияни и дрогирани зад волана - полицията удари опасните шофьори
Тепчая шокира Ракетата, направи и 147 по пътя към триумфа
Масов бой! Фенове на Дортмунд и Хамбургер се сбиха
Райо измъчи Барса, но каталунците взеха своето
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Слаб ЦСКА тресна Добруджа
ЦСКА – Добруджа 2:0
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Детектор на лъжата в МВР: Редно е висшите държавни служители периодично да минават на проверка
ПП-ДБ откри предизборната си кампания
НАП погна брокерите на недвижими имоти
Румен Радев: Нашата програма е насочена към духовното и материално развитие на страната ни
22-годишна е с опасност за живота след тежката катастрофа в Стара Загора
Невинен мъж излежа 19 години за чуждо престъпление
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната