Шестнайсет представители на силите за сигурност са били убити при размириците в Казахстан, предаде ТАСС, като се позова на пресслужбата на министерството на вътрешните работи.
Тя съобщи още днес за над 1300 ранени полицаи, военни и бойци от Националната гвардия.
Над 5100 души са задържани за участие в безредици. Полицията е задържала около 300 човека при опит да напуснат Казахстан, съобщи още вътрешното министерство.
Казахстанското министерство на търговията увери, че няма проблем със снабдяването с храни. На стоковите борси обаче се препоръчва да не възобновяват работа, докато ситуацията в страната не бъде стабилизирана.
Обстановката в столицата Нур Султан е спокойна, общественият транспорт се движи, а кабелната интернет връзка е възстановена, предаде кореспондент на ТАСС. Той обаче уточни, че мобилният интернет остава спрян.
В Алмати - най-многолюдният казахстански град, който се превърна и в епицентър на безредиците - супермаркетите отново ще отворят, но с намалено работно време.
Въздушният транспорт в Казахстан постепенно се възстановява. Днес е планирано да бъдат изпълнени 38 международни полета, а 29 са били анулирани, съобщи министерството на индустрията и инфраструктурното развитие.
Летището на Алмати като цяло вече има техническа готовност да възобнови работа. Това обаче ще стане, когато ситуацията в града бъде стабилизирана, каза още министерството на индустрията.
На 2 януари в редица населени места в Казахстан започнаха протести срещу поскъпването на горивата. След няколко дни те преминаха в масови безредици и нападения срещу властта в много градове, отбелязва ТАСС.
Пострадаха хиляди хора, има и загинали. Вчера държавната телевизия съобщи за общо над 40 жертви.
Казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев се обърна за помощ към съюзниците от Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС). Доминираният от Русия военен блок бързо изпрати в централноазиатската бивша съветска република миротворци, които вече изпълняват възложените им задачи.
Казахстанските власти обявиха, че конституционният ред е възстановен в цялата страна на 7 януари. Най-сложна остава ситуацията в Алмати, отбелязва ТАСС.
Президентът обяви 10 януари, понеделник, за ден на национален траур. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поевтинява, търговците се фокусират върху излишъка и санкциите срещу Русия*
Обемът на сливанията и придобиванията в света е нараснал с 10% за деветмесечието
Нетната печалба на "КРЗ Одесос" се свива с 46% до 9 млн. лв.
Над 227 млн. евро са вложени в имоти в София през третото тримесечие
Украйна призна за технически проблеми при производството на ракетите "Фламинго"
Как няколко технологични отчета тази седмица ще повлияят на целия фондов пазар до края на годината?
Животът на три зодии става по-добър след 28 октомври
Грешките, които развалят автоматичната скоростна кутия
Министър Бачев продължава да играе в постановка на арестувания Росен Белов
Поредна оставка. Носител на КЕШ остана без мениджър
Удар за Реал Мадрид: Капитанът аут от терените до края на годината
Любимец на Гриша Ганчев хвърли оставка
Атлетико Мадрид тресна с 2:0 Реал и се завърна в Топ 4
Лече - Наполи
Ново разкритие за Светльо Вуцов: Не знаел къде е фитнеса
В крак с модата: Палта за есен/зима 2025/2026 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 28 октомври, вторник
Кекс с райски ябълки, орехи и аромат на канела
Нумерологична прогноза за 28 октомври
Нумерологична прогноза за месец ноември
Sabaton, Savatage, Epica и Sevi влизат в Be4 HILLS
Октомври си отива с главоболие, безсъние и тревожност
Мачовете по ТВ днес (28 октомври)
Виц на деня - 28 октомври
Хороскоп за 29 октомври 2025
Комисарят по енергетика на ЕС проверява стратегически проект край Варна
Без ток във Варна на 28 октомври 2025
Откриха 3 планети с размерите на Земята, които може да имат двойни залези
Екзотична физика: Каква трябва да бъде неутронната звезда, за да се превърне в черна дупка
Сияеща метеорна следа „фотобомбардира“ кометата Lemmon в невероятни кадри от телескоп
Astrobotic отложи изстрелването на лунната сонда Griffin-1 за средата на 2026 г.
Светът е на крачка от откриването на ваксина срещу рака
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета