Заради иранското нападение Израел постави въоръжените си сили в пълна бойна готовност. Говорителят на армията обяви, че десетки бойни самолети са били вдигнати във въздуха като част от състоянието на повишена готовност.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху увери гражданите, че страната е подготвена за атака от страна на Иран и може да отговори на всеки сценарий.
„Граждани на Израел, през последните години, и особено през последните седмици, Израел се подготвя за директна атака от страна на Иран. Нашите отбранителни системи са разгърнати; ние сме готови за всеки сценарий, както за отбранителни, така и за нападателни действия. Държавата Израел е силна. Силите за отбрана на Израел са силни. Обществеността е силна”, заяви израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Говорителят на израелската армия междувременно потвърди, че във въздуха е бил вдигнат "Крилото на Сион" - израелската версия на американския "Еър Форс 1". По думите му, това се дължи на оперативни съображения. Веднага след като стана ясно, че Иран е изстрелял дронове, премиерът събра на спешно съвещание военния кабинет, предаде NOVA.
„Определили сме ясен принцип: който вреди на нас, ние ще му навредим. Ще се защитаваме от всяка заплаха и ще го правим с твърда глава и решителност. Граждани на Израел, знам, че вие също сте уравновесени. Призовавам ви да следвате указанията на командването на Израелските сили за отбрана. Заедно ще устоим и с Божията помощ заедно ще победим всички наши врагове”, подчерта Нетаняну.
Междувременно израелската армия постави северната част на окупираните Голански възвишения, както и градовете Неватим, Димона и Ейлат в готовност за евентуални последици от иранските дронове. Военните призоваха хората да стоят в близост до бомбоубежищата. В Тел Авив обаче, нощта премина спокойно.
„Всъщност всички чухме за нападението на Иран. Но ние не се страхуваме, защото празнуваме рождения ден на един наш приятел. А и вече свикнахме с това, че ни нападат през последните шест месеца. Така че за нас това е просто обичайна нощ в Тел Авив"”, заяви Офек Мейрай, студент.
Междувременно Египет изрази дълбоката си загриженост за ситуацията и призова за "максимална сдържаност", за да се спестят на региона и неговите жители повече нестабилност и напрежение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кафето по пътя на какаото – предстои ли спад в цените?
Президентът на Build Europe: Фиксираните цени създават несигурност за строителния сектор в България
Българската индустрия е зависима от горивата и затова уязвима от ценови шокове
OpenAI придобива стартъпа Astral, разширявайки услугите си в програмирането
Шведската инвестиционна компания Pophouse купи правата върху творчеството на Тина Търнър
САЩ може да освободят от санкции иранския петрол, натоварен на танкери
Потвърдиха осем случая на морбили във Врачанско
Ралица Асенова, майката на Николай Златков, направи разкрития за факти, които се премълчават
Какво заяви Гюров пред Рюте и какви ангажименти пое България към НАТО
Радев посочи ключовите цели пред "Прогресивна България" и как ще бъдат постигнати
Кампанията за изборите тръгва с остри сблъсъци между партии и институции
Китайската седмица на модата - стил и вдъхновение (СНИМКИ)
Александър Димитров с важно разкритие за националния отбор
4 причини за разгрома на ЦСКА в Разград
Алекс Матева мачка в Тунис
Кло Фери
Англичанин би шута на световния шампион по снукър в Китай
Боецът Ники Йоргов: Страхът не е враг, не е слабост! Той е изпитание и сила!
Билки, полезни за сърцето: как действат
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Време е за приказки!
Коцев на спешна среща в МРРБ заради проблемите с водоснабдяването на Варна
Заради войната в Иран: Искат отпадане на мораториума за шистов газ у нас
36 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Гюров пред Рюте: България остава твърдо ангажирана с НАТО и колективната отбрана
Изследват всички новородени българчета за още тежки редки заболявания
53-годишна варненка влиза в затвора за държане на цигари без бандерол
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“
Агонията на кометата C/2025 K1 ATLAS се превърна в неочакван подарък за науката
Астронавтът от Starliner Бъч Уилмор разказа за преживения ужас в орбита