Изненадваща “света троица”, съставена от Доналд Тръмп, Виктор Орбан и папа Франциск, може да сложи край на надеждите за продължаване на подкрепата за Украйна във войната срещу Русия на Владимир Путин.
The Independent е разговарял с посланика на Унгария във Ватикана Едуард Хабсбург-Лотринген, който е бил критичен в опита си да създаде международна коалиция за намиране на “мирно споразумение“ за прекратяване на войната. Той говори за това как папа Франциск е изиграл важна роля в подкрепата на сделка, която вероятно ще накара Тръмп да настоява украинският президент Володимир Зеленски да отстъпи територия на Русия.
Унгарският дипломат отбеляза, че по време на първия мандат на Доналд Тръмп политическите отношения между Вашингтон и Будапеща "са били в своя пик“ и са се фокусирали върху разрешаването на конфликти, които застрашават световната сигурност.
Папата, заедно с Унгария, призова за прекратяване на огъня и преговори “за прекъсване на цикъла“ на войната и постигане на мир. Виктор Орбан се смята за най-близкия лидер на ЕС до г-н Путин, дори посети Москва през лятото, докато той също беше против предоставянето на Киев на оръжия и средства, припомня The Independent.
Миналата седмица на срещата на върха на Европейската политическа общност Орбан вметна как “светът се променя“ с преизбирането на Доналд Тръмп, като същевременно поднови исканията си за прекратяване на огъня в Украйна.
Среща между Орбан и Тръмп имаше и преди изборите в САЩ. Тогава унгарският премиер беше гост в резиденцията на Тръмп Мар-а-Лаго.
“След решението на американския електорат преди няколко дни, ние наистина имаме добра надежда, че унгарско-американското политическо сътрудничество ще се върне към своя връх: споделяме сходни възгледи за мира, нелегалната имиграция и защитата на семействата. Вярвам, че има по-добър шанс от всякога мирът най-накрая да се върне в Украйна след почти хиляда дни война”, каза още унгарският дипломат.
“През последните години Унгария води самотна битка за незабавно прекратяване на огъня и мир в Украйна. Това, че сме пряк съсед и имаме унгарско малцинство в Украйна, ни дава много ясна визия. Папа Франциск, който говореше в същата посока и се занимаваше с мирна дипломация. С новия президент Тръмп имаме съюзник, който ясно заяви, дори в речта си по време на изборната нощ, че иска да сложи край на войните, което означава и тази в Украйна. Това ме изпълва с надежда”, каза Едуард Хабсбург-Лотринген.
Дипломатът добави и още: “Можете да кажете много неща за Доналд Тръмп, може дори да не го харесвате, но има едно нещо, което никой не поставя под въпрос: че той няма да започне война. Виждам го като човек, който мрази войната и като истински бизнесмен, който смята, че всичко ще бъде по-добре, ако няма война.
В предишно интервю за The Independent посланикът очерта каква е позицията на Унгария и Ватикана относно преговорите.
“Докато никой не разговаря с Русия, истински диалог няма да има. Ватиканът силно насърчава атмосферата на говорене на всеки с всеки и аз вярвам, че това ще бъде стъпка напред. Точно както казах и преди - папа Франциск и Виктор Орбан трябва да поискат незабавно прекратяване на огъня и незабавни мирни преговори”.

Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Кадър на деня за 20 май
Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Възрастта при напълняване влияе върху риска от рак?
Лекари разкриха какво пият всяка сутрин за по-здрав черен дроб
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Рецепта за пържени филийки с канела
Щастливият Унай Емери: Няма да спрем дотук
Напълно очаквано отхвърлиха обжалването на Саутхемптън
След 44 години: Астън Вила грабна трофей в Европа, Емери е „Кралят на ЛЕ“
Турицов с огромно разкритие за бъдещето си
Стоичков с много силни думи след триумфа на ЦСКА
Ясни са съдиите за битките за оцеляване в Първа лига
21 май – ден, който сбъдва желания!
Днес е Спасовден!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара