Европейските съюзници на Украйна, които се борят да произведат достатъчно оръжия за военните усилия на Киев, въвеждат нов метод: дават на украинците пари, за да го направят сами, пише The Wall Street Journal.
В рамките на новия подход европейците финансират договори на украинското правителство с украински производители на оръжие, които изпитват недостиг на пари, за производство на оборудване за въоръжените сили на страната, включително ракети с голям обсег и безпилотни самолети, които могат да нанасят удари по руската територия. Киев казва на съюзниците си с кои компании да работят и какво въоръжение да купят, а европейците проверяват производителите независимо, преди да се съгласят на сделки.
Украйна все още ще разчита на западните си съюзници за модерни оръжия, като например ракети-прехващачи земя-въздух „Пейтриът“. Но според официални представители новият подход ще позволи на Киев да се сдобие с оръжия по-бързо и в по-голям брой, отколкото да чака производството на европейски оръжия. Украйна може да направи това, тъй като нейната оръжейна индустрия работи далеч под производствения си капацитет - 30 % от потенциала си, според някои оценки - поради недостатъчно финансиране.
Поддръжниците на този подход твърдят, че украинските отбранителни фирми са в състояние да произвеждат много системи по-бързо и по-евтино, отколкото западните доставчици. Освен това украинските фирми приспособяват оборудването по-конкретно към постоянно променящите се нужди на страната на фронта, като същевременно укрепват отбранителната ѝ индустрия за бъдещето.
Наречен „датския модел“, след като Копенхаген разработи подхода с Украйна по-рано тази година, системата привлича нарастващо участие и интерес от други страни. Норвегия, Швеция и Литва са предоставили пари, а други нации са изразили интерес, според датския министър на отбраната Троелс Лунд Поулсен. Германия вече е приложила подобен подход, а Холандия успоредно с това сключва договори директно с украински компании.
Дания разработи подхода си, защото тя, подобно на много съюзници, вече е дарила на Киев почти цялото си налично въоръжение, твърдят официални лица. Холандия, Швеция, Норвегия и балтийските държави също са в тази група.
Моделът е част от по-широко усилие на северноевропейските и балтийските страни за консолидиране на сътрудничеството за насърчаване на Украйна. Той се появи, след като Франция, Германия и други големи държави не успяха да обединят континента зад съгласуван план и докато Европа се подготвя за предстоящата администрация на Тръмп, която може да намали ангажираността на САЩ на целия континент.
Украинският президент Володимир Зеленски изтъкна датския модел, докато отбелязваше 1000-ия ден от пълномащабното нахлуване на Русия, заедно с датския премиер Мете Фредериксен . Той каза, че позволява на Украйна да произвежда артилерия, ракети, дронове с голям обсег и гаубици.
„Това ни позволява да обединим други страни около инвестициите в производството на оръжия в Украйна“, каза той.
Финансирането до момента е ограничено. Дания е осигурила около 650 милиона евро, или 680 милиона долара, включително повече от 400 милиона долара, идващи от конфискувани лихви върху руски финансови активи, замразени в Европа, твърдят официални лица от Дания и Европейския съюз. Копенхаген има за цел да предостави тези средства до края на годината.
Дания е допринесла с повече от 180 милиона долара собствени средства към общата сума, Норвегия - над 42 милиона долара, а Швеция, която миналата седмица обяви финансиране за дронове и ракети с голям обсег, над 20 милиона долара.
Поулсен се надява да насочи поне 1,4 милиарда долара през системата през следващата година.
Датският подход печели фенове, тъй като интегрираните одити и надзор ограничават потенциалната корупция при придобиването на оръжия , проблем, който измъчва усилията на Украйна за отбрана. Копенхаген инспектира получателите, преди да отпусне средства, а аташетата по отбраната от датското посолство проследяват действията си, за да гарантират, че компаниите изпълняват договореното. Досега няма компания, която да се е провалила на одит.
Украйна има добре установен капацитет за производство на оръжие и разработва технология, за да отговори на нуждите си - особено за дронове - по-бързо, отколкото чуждестранните компании могат, каза Ерик Киарамела , старши сътрудник в Програмата за Русия и Евразия на Фондация Карнеги.
Миналата седмица Дания беше домакин на първата среща на върха в нов формат, включваща Украйна и 12 европейски държави: петте скандинавски държави, трите балтийски страни, Обединеното кралство, Холандия, Германия и Полша.
Повечето от западните донори на Украйна избягват прякото финансиране на нейните отбранителни компании поради страх от лошо финансово управление, корупция или защото донорите искат плащанията да бъдат насочени към собствените им производители на оръжие. Дания, Холандия и техните съмишленици съседи или нямат големи отбранителни индустрии, или не виждат изгледи да привличат местни фирми достатъчно бързо, за да помогнат на Киев.
Дания плаща своите договори чрез украинското правителство, но взаимодейства директно с компаниите. Холандия изпраща плащания направо на украински компании, поради холандските закони, според Министерството на отбраната.

Войната с Иран отхапа голямо парче от цената на златото в Дубай
Dow спада с 600 пункта на фона на поскъпващия петрол и ръста на безработицата в САЩ*
Продажбите на дребно в САЩ са се свивали през януари
Безработицата в САЩ отново тръгва нагоре през февруари
Как се вписва България в плановете на ЕК за ускоряване на промишлеността?
Собственикът на Politico купува британския The Telegraph за 766 млн. долара
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Теодора Георгиева ще бъде под охрана след сигнал за заплахи
Чешката полиция с детайли за инцидента с Малена Замфирова, чужденец я е блъснал
Прокуратурата освободи телата на Ивайло Калушев, Николай Златков и 15-годишното момче
Барса или Арсенал? Атлетико каза дали продава Паяка
В Барселона? Иниеста става спортен директор
Фен на Атлетико научил Мбапе да шофира на 27 години
Буфон зарязва адзурите?
Голям успех! Георги Джоргов спечели масовия старт на Световното по биатлон
Флик с голямо разкритие в Барса
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Чешката полиция разкри подробности за инцидента с Малена Замфирова
Прокуратурата освободи телата на жертвите от под Околчица
Над 1000 българи са евакуирани от ОАЕ, полетите от Дубай продължават
Гюров "би шута" и на шефа на НАП
Осъдиха млада жена, отмъкнала близо 40 000 лв. от меркаклии за ласки
Дубай спря "кранчето" на заседналите туристи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX
Infinite Orbits се разширява във Великобритания: Придобива Lúnasa Space