Пет български партии изпращат депутати в Европейския парламент. Това са ГЕРБ, БСП за България, ДПС, ВМРО и Демократична България. Управляващите водят левицата с близо 6,7%.
От ГЕРБ са доволни от победата си на евроизборите, но лидерът Бойко Борисов заяви, че трябва промяна.
"Промяна очевидно трябва най-малко в комуникацията с хората, защото в последните два месеца станахме свидетели на страхотен имиджов проблем с ГЕРБ. Има хора в тази партия, които са изгубили представа кое е прилично в политиката и кое не е. В електорално отношение успяха да се съхранят и запазиха същата изборна подкрепа, каквато имаха през 2014 година. БСП бяха по същия начин. Голямата изненада за мен е ниският вот за ДПС", коментира доц. Стойчо Стойчев в "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.
По думите му резултатът е щял да бъде по-различен и скандалите са щели да имат голямо значение, ако изборите са били за национален парламент, а не за европейски.
Според политолога Георги Киряков премиерът е дал ясна заявка, че ще продължи това, което е започнал - разчистването в собствената му партия, а след това ще мисли какво да прави с правителството.
Той е на мнение, че активното участване на Борисов в кампанията и включванията му на живо в социалните мрежи са допринесли за високия резултат на ГЕРБ.
"Това бяха най-гледаните видеоклипове по време на изборната кампания. Очевидно се хареса на по-широка публика от твърдото ядро и това помогна за обръщането на резултата", заяви Киряков пред Bulgaria ON AIR.
След загубата на евровота от БСП обявиха, че ще стартират процедура за пряк избор на нов лидер.
Според соц. Стойчо Стойчев Нинова е направила редица грешки, които са ѝ уредили второто място. По думите му лидерката на социалистите е очаквала да се мобилизира голям наказателен вот срещу ГЕРБ, който да отиде при БСП, а най-големият проблем е било, че е разединила партията, редейки евролистата ѝ.
Киряков допълни, че последната грешка на Нинова е била, че е заговорила за загубата и кой ще поеме отговорност, ако БСП не спечелят на евроизборите, още преди те да се състоят.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украинските дронове започват да работят автономно и могат да се управляват извън страната
Цената на биткойна удари 21-месечно дъно, притисната от Strategy и Фед
Русия изнася рекордни количества петрол, но цената му полетя надолу
Печалбата и приходите на Nike надминаха очакванията макар продажбите в Китай да спадат
Dow се покачи със 100 пункта, отбелязвайки най-силното си първо полугодие от 5 години
А. Свердлов: Развитието на технологиите ще направи света неузнаваем след пет години
Починал е актьорът от "Индиана Джоунс" и "Хари Потър" Майкъл Бърн
72% от българите смятат ЕС за остров на стабилност в несигурния свят
Разядка от червена леща и сушени домати
Пенсиите скочиха със 7,8% от днес, но Ковид добавката отпадна
Горски пожари опустошават западните щати на САЩ: Десетки огнища, жертви и масови евакуации
Отлична новина за Египет
Ще остане ли в ЦСКА? Любо Пенев пожела Йомов в „Надежда“
Реформи! Левски с много силен ход
Разкритие! Саша Илич и Партизан изпуснали звездното попълнение на ЦСКА
Историческо! Мбапе стана №1
Трус! Нидерландия остана без треньор
Месечен хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 1 юли
5 напитки срещу летните жеги
Нискокалоричен десерт с шоколад и еспресо
Късметлийски дни през юли 2026 за всяка зодия
Поверия и обичаи за 1 юли – Свети Врач
Без ток във Варна на 1 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (1 юли)
Виц на деня - 1 юли
18 тежки катастрофи през последното денонощие
Времето във Варна на 1 юли 2026
Варненската полиция издирва 11-годишно момиче от с. Константиново
Германската RFA разработва ракета за многократна употреба, вдъхновена от Starship
Най-странният вулкан в света се крие в Антарктида, златото там прави нещо невиждано
Монахиня с шокиращо твърдение: Извънземните са демони под прикритие
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света