Основната цел на атаката от последните седмици е да дискредитира политиката на управлението на ГЕРБ и на правителството, да я представи като еднаква с тази на предишните управления и да разруши доверието в премиера.
Това се посочва в официалните мотиви на кабинета, който прие решение да предложи на НС да гласува вот на доверие на МС с премиер Бойко Борисов.
Създаде се ситуация, в която неясни политически субекти чрез анонимни източници, чрез медии с неясни собственици разпространяват незаконни материали, стенограми и записи от разговори, с които целят да компрометират правителството, неговите усилия и политика, и да трупат напрежение в обществото.
Целта е да се възстанови статуквото от последните години, да се разчисти пътят на нови формации, които с ново лице и под различно име да се върнат на власт“, се посочва още в мотивите.
В тях се изтъква още, че правителството е приело предизвикателството чрез непопулярни мерки и със силна воля да промени управлението на страната.
Нито едно правителство обаче през последните двадесет години не е предприело едновременно такъв широк кръг реформи в различни сфери.
„Проблемите, които правителството решава днес, са натрупвани години назад. Страхът или липсата на достатъчно отговорност да се поемат техните негативни последици са блокирали действията на предишните правителства за тяхното осъществяване.
Това днес ги прави по-бавни, по-трудни за осъществяване и много по-болезнени за гражданите и всички засегнати от тях“, обясняват още решението си МС.
Парламентът щял да гласува вот на доверие за цялостната политика на борба с корупцията, престъпността, за модернизиране на българската икономика и финанси, за провеждане на реформите в сферите на външната политика, отбраната, сигурността, здравеопазването, образованието, социалната политика, правосъдието, транспорта, земеделието, опазването на околната среда, културата, усвояването на средствата от европейските фондове и спорта.
„За да продължи да реализира своята политика, правителството се нуждае от подкрепата на българските народни представители, които да потвърдят с вота си политиката, за реализирането на която гласуваха преди година и седем месеца българските избиратели”, се посочва още в мотивите.
**********************
От 1989 г. до днес в България са съставени 12 правителства, от които две са служебни – на Ренета Инджова и Стефан Софиянски.
За този период са поискани и гласувани 26 вота на недоверие към правителствата и 2 вота на недоверие към министър-председател (Любен Беров).
Гласувани са и 2 вота на доверие, поискани от министър-председателите Филип Димитров и Любен Беров.
Кабинетът на Филип Димитров обаче не получава нужната подкрепа на 28 октомври 1992 година.
Премиерът Бойко Борисов внася третият вот на доверие в най-новата ни демократична история. Той обаче най-вероятно ще запази поста си, тъй като с гласовете на Атака има необходимото обикновено мнозинство или гласовете на повече от половината присъстващи депутати , за да получи доверие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пет държави, сред които и България, се противопоставят на плановете на ЕК за енергийните мрежи
Промишленото производство в САЩ расте с най-бързия си темп от над година
SOFIX затваря с ръст трета поредна седмица
Джеймисън Гриър: Не съм видял някоя страна да се радва, като ѝ наложат мита - Част 2
Бюджетният излишък на Гърция от 5 млрд. евро надвиши двойно прогнозите за първото тримесечие
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и оборудване
"Берое" получи условен лиценз за новия сезон в елита
Държавата и производителите в спор за справедливите цени на храните (ВИДЕО)
Мотористи протестират в София срещу поскъпването на "Гражданската отговорност" (+СНИМКИ)
Заплатите у нас: София прескочи границата от 2000 евро, Благоевград остана под 1000
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Мащабен протест на мотористи: Искат ревизия на КФН и сезонни полици (ВИДЕО)
Мистър "120 минути" в Левски обича да наказва силните
Тунчев преподписа с Арда
Няма расизъм: БФС не глоби Черно море заради "канарче"
Стигнаха планината и катерачът Вингегор ги почна на Джирото
Пеп Гуардиола завижда на Челси
"Червена" истерия: Фенове на ЦСКА изкупиха допълнителните билети за финала!
Новолуние в Телец на 16 май: Мислим за пари и си поставяме нови цели
Супа с пресни билки за Спасовден
Защо Bangaranga е хит в Европа, а в България получава критики
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Дневен хороскоп за 16 май, събота
3 зодии с най-голям късмет на 16 май, новолуние в Телец
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си
Учени наблюдаваха как хаотична турбуленция в Млечния път изкривява светлината