Министерският съвет предлага на парламента да отпусне пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на народната певица Валя Балканска и на актьора Велко Кънев. Предложението е пенсиите да са в размер на 700 лв., съобщиха от кабинета.
Валя Балканска е родена на 8 януари 1942 г. в с. Арда, Смолянско. Започва кариерата си през 1960 г. като солистка в Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Родопа" – Смолян.
Певицата изпълнява над 300 песни, с които освен България покорява и най-големите световни сцени.
Най-известното изпълнение на Валя Балканска е "Излел е Делю хайдутин". Неин запис е включен в Златната плоча, изпратена в Космоса.
Валя Балканска е носител на приза "Златен феномен" за популяризиране на българския фолклор по целия свят и за нейната родолюбива позиция.
Велко Кънев е роден на 31 юли 1948 г. в Елхово. След като завършва ВИТИЗ, играе на сцената на ДТ-Сливен и три сезона в ДСТ "Алеко Константинов".От 1978 г. е в трупата на Народния театър "Иван Вазов". Сред известните му театрални роли са Силва в "По-големия син", Маркизът в "Мирандолина", Матей Нищото в "Опит за летене", Чушкаров в "Двубой", Сганарел в "Дон Жуан", Анастасий в "Сън", Кралят в "Образ и подобие", Остап Бендер във "Великият комбинатор".
В киното става известен с ролите си в "Да обичаш на инат", "Маневри на петия етаж", "Само ти, сърце", "Време разделно", "Зелените поля", "Стената", "Испанска муха", "Онова нещо" и др.
Отделно от театъра и киното, където за повече от 30 г. професионален път Велко Кънев е направил над 40 роли, са изявите му и на малкия екран. Заедно с Георги Мамалев и Павел Попандов създават и групата НЛО.
Преди дни стана ясно, че правителството отказва да отпусне пенсия за заслуги на българската прима Лили Иванова. Причината е, че тя дължи на държавата огромни данъци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 6 август
Американските борсови индекси са в отстъпление, петролът отново се устреми нагоре
OTP Group отчете силни финансови резултати през първото полугодие
В Европа работят над 10 хил. пивоварни, в България те са 42
Пазарният регулатор на ЕС ще оценява управлението на риска в управляващите дружества
RWE се отказва от проектите си за морски вятърни паркове в САЩ
Шум, бетон и жеги: Как животните се променят, за да оцелеят сред хората?
Късна емисия
Целулит - защо се появява и какво наистина работи срещу него
Христо Янев след разгрома над "Макаби": Критиките няма да ме спрат да работя за ЦСКА
Рецепта за зелеви сарми с кайма
Бруно мина медицинските тестове в Северен Лондон
Атрактивен шампион по забиване идва в Европа
Спортът по телевизията днес, 7 август
Мачовете по телевизията днес, 7 август
ОФИЦИАЛНО: Вини Жуниор остава в Мадрид до 2032
Лийдс привлече вратар за рекордна сума
Таро карта за 7 август, петък - Деветка пентакли
Дневен хороскоп за 7 август, петък
Бисквитена торта с течен шоколад и йогурт
6 идеи за релакс за заети жени
3 ползи за здравето от сините боровинки, според диетолози
Янка Рупкина и „Мистерията на българските гласове“ в новата песен на Ели Гулдинг
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
FDA одобри Еnlicitide decanoate: Революционна перорална терапия за висок холестерол
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята