Търсят се възможности за допълнително, макар и минимално намаляване на цената на тока, съобщи служебният премиер Марин Райков след първото заседание на служебното правителство.
За тази цел икономическият министър Асен Василев водел активен и конструктивен диалог с трите електроразпределителни дружества. Служебният премиер успокои, че не се обсъжда увеличение на тока за потребителите, като визира информация за искан ръст в цената от ЕVN. Райков увери, че няма да има безпринципен натиск върху инвеститори, но правителството ще се стреми към анализ на системата на ценообразуване, включително ако е възможно и чрез независим международен одит.
Служебният вицепремиер Екатерина Захариева коментира, че проблемите в сектора са натрупани през годините и при всички по веригата. Според нея е необходима проверка, за да се види дали са възможни тези резерви, защото към момента се заявявало от регулатора и от участниците във веригата, че те не са възможни. В рамките на десет дни всяко електроразпределително дружество се очаква да представи промени в общите условия към потребителите с цел защитата на правата на абонатите да бъде на по-високо ниво.
Райков заяви още, че темата за начина, по който функционират регулаторите, не само ДКЕВР, е ключова и изключително важна. Той отново настоя Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира и да отговори кои са монополистите и какви картелни споразумения функционират. „Не мога да приема като гражданин на тази страна, че това досега не е направено, при положение че имаме цяла поредица от наказателни процедури срещу България, които са именно в тази посока“, каза служебният премиер.
На няколко пъти и премиерът, и финансовият министър, успокоиха за състоянието на публичните финанси.Бюджетът както е приет, може да бъде изпълнен, заяви финансовият министър Калин Христов. По думите му няма индикатори, че това няма да се случи или че има значително забавяне на приходите. Всичко, което е заложено, ще бъде спазено и то без особени проблеми, увери Райков.
Христов заяви, че случващото се в Кипър създава напрежение в рамките на еврозоната и затова ефектът върху българската икономика би бил косвен. Според него аналогия между Кипър и България въобще не може да бъде правена. Освен по-добрата фискална позиция на България той изтъкна и това, че икономиката ни няма директна експозиция към кипърската.
Райков пък уточни, че правителството мисли за сънародниците ни, работещи в Кипър. Не ни е безразлично по какъв начин те ще бъдат подложени на това изпитание, затова следим ситуацията отблизо, посочи той.
Служебният министър-председател отрече твърдения, че България ще взема заем, като ги нарече импровизации без дори косвено основание. Заеми няма да бъдат вземани за социални нужди, нямаме и това законово право, напомни той.
Основните възможности са да се използват разходите за издръжка и това, което в бюджета съществува като разходи за инвестиции, уточни Калин Христов във връзка с посочените три целеви групи за първия социален пакет на правителството. Той допълни, че първата възможност е за предпочитане, а Райков беше категоричен, че на разходите за инвестиции ще се посяга в много краен случай.
В края на февруари размерът на просрочените задължения към фирми на централното и местно правителство са 108 млн. лева и 173 млн. лева. По думите на Райков това е въпрос, по който се създава неоснователно напрежение. Задълженията са по-малко, отколкото са били и ще бъдем ангажирани с това, още повече, че сумата е минимална, увери той.
Райков заяви, че не е пристъпил към драматични назначения в МвнР. Заместник-министърът на външните работи Иван Найденов ще остане на поста, защото по думите на служебния премиер Найденов е много добър специалист. За началник на кабинета в МВнР той е назначил Николай Милков, бивш заместник-министър на външните работи.
Предвидените за момента 550 000 лева няма да стигнат за организация на вота зад граница, беше категоричен още служебният премиер. Райков ще предложи сумата да бъде увеличена поне със 160 000 лева, за да се покрие минимумът, нужен за подготовката и провеждането му.
Позовавайки се на опита си, той изтъкна, че често предварителните намерения се разминават радикално с реалната готовност за гласуване, но увери, че ще се направи необходимото сънародниците ни зад граница да упражнят свободно правото си.
Райков посочи, че е имал идея за посланик във Ватикана, но очаквал съгласието му. Ако не стане, ще продължим да търсим подходящ човек, който да бъде обект на по-широко международно уважение и да не поставя въпросителни сред българската общественост, каза той.
Консултациите с партия „Атака“ за изборен борд ще се проведат в петък. За днешния отказ бивши депутати от партията да присъстват на заседанието на Министерския съвет пресдиректорът Ивет Добромирова уточни, че устройственият правилник много точно урежда кой при какви обстоятелства може да присъства.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
САЩ позволиха изключение от санкциите за българските дружества на "Лукойл" до 29 април 2026 г.
Европейските пазари затвориха с резки спадове в петък
ЕС работи върху нов пакет санкции срещу Русия
Банките в Нидерландия ще съкратят хиляди работни места заради изкуствения интелект
Икономист: Облаците над държавните финанси може да забавят покачването на рейтинга на България
SOFIX отчете седмичен ръст от 0,79% до 1079,33 пункта
България получи изключение от санкциите срещу "Лукойл"
Тайната на дълголетието и здравословните навици
Готви се голям трансфер: Наш национал призна, може да заиграе в ЦСКА
Ще има ли България нов селекционер? Гонзо сяда на преговори
Голяма новина за новия треньор на Лудогорец
Де ла Фуенте приключи с Ламин Ямал!
За 0 евро: Ливърпул се възражда с крило на Байерн?
България официално става футболно джудже при загуба от Турция
Дневен хороскоп за 15 ноември, събота
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Как да балансирате хормоните в 20-те, 30-те, 40-те
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
6 хитрини малкото жилище да изглежда по-голямо
3 зодии с финансов късмет до края на ноември 2025
Българската гайда е на крачка от това да се превърне в културно наследство
Риба пришелец, дошла от океана, живее по-добре в Черно море
ЕС готви 20-я си пакет от санкции срещу Русия
Бащата на Илон Мъск е убеден: Америка е обречена
Човек със заплата от 10 000 лв. плаща по-нисък ефективен данък от човек със заплата 4000–5000 лв
Колко големи са заплатите на депутатите и президента?
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Екипажът на „Шънчжоу-20“ се върна на Земята
Извънземен живот в системата K2-18: Шансовете за това са големи