Правителството се вслушва в хората, но предсрочни избори сега ще бъдат безотговорен ход, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев в интервю за австрийския всекидневник Die Presse. Той призова да бъде правена разлика между София и провинциалните градове, където е тихо.
Според него ситуацията е различна, отколкото по време на февруарските протести и хората искат правителството да работи и да решава социалните и икономическите проблеми.
Станишев дава и своето обяснение за протестите от последните дни. „Три и половина години ние живяхме при авторитарно управление, при което беше потушавано всяко противоречие. Сега ситуацията е като експлозив в тенджера под налягане“, коментира той и допълва, че февруарските протести са били не само заради високите сметки на тока, но и заради усещането на хората, че държавата не прави нищо в техен интерес.
Червеният лидер допълва, че у нас нервите са оголени и при погрешно докосване реакцията е много силна. По този начин Станишев обяснява пред Die Presse реакцията след назначението на Делян Пеевски. Идеята за неговото назначение е, че той е решителен човек, допълни още лидерът на БСП.
Станишев отново признава грешката с назначението на Пеевски, но допълва, че правителството е научило урока си от нея. „Сега е важно да обърнем внимание на важните проблеми – цените на електричеството, борбата с бедността и възстановяване на икономиката – всички тези неща са в плана „Орешарски“, убеден е той.
Правителството със своите действия ще може да върне доверието на хората и ще покаже, че не е зависимо от олигарсите, коментира още Станишев. Пред изданието той посочва, че от 1 юли цената на електричеството е трябвало да бъде повишена с 20%, а вместо това ще бъде намалена с 5 на сто.
„Половината от българите, живеещи в бедност, искат правителство, което да се грижи за тях. Ето защо от юли ще увеличим майчинските, при това в много тежка бюджетна ситуация“, заявява още „червеният“ лидер и допълва, че по същия начин ще се действа и по отношение на бюрокрацията и корупцията, за да може икономиката да се възстанови.
Лидерът на БСП категорично отрече, че правителството на Орешарски разчита на подкрепата на "Атака". Този кабинет се подкрепя само от социалистическата „Коалиция за България“ и либералната ДПС. „Атака само се регистрира в парламента, за да може работният процес да върви“, обяснява Станишев и допълни, че ГЕРБ е „добре дошъл“ да се върне в парламента.
„България трябва да преговаря с ЕК за финансиране. Нужно е да се определят националните приоритети. Ние сме демократична партия и искаме към този процес да се включи и опозицията. Но тя от първия ден се обърна и показа, че не приема волята на народа“, коментира в заключение Сергей Станишев.
Още новини за България четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румен Радев: 360 млн. долара дължи България по договора с Botas
Бивш учен от Tesla ще произвежда хуманоиден робот в Европа
„Диагноза България“ открива 606 млн. лв. съмнителни разходи за здравеопазване
Съюзниците в НАТО обявиха сделки за десетки милиарди долари в опит да омилостивят Тръмп
Производството на водните електроцентрали в България се удвоява за полугодието
Китайската централна банка е купила най-много злато през юни от поне 2023 г.
Тръмп и Ердоган: Ние сме добри приятели, има химия между нас
Над 7000 служители са на заплата в МВР и получават пенсия от държавата
В предаването "Денят ON AIR" от 19:15 часа: Трябва ли Десислава Атанасова да напусне КС?
Иван Иванов с успешен старт в Нотингам
Памела Райф
Серина Уилямс разкри желанието си
Левски с важен инструктаж за феновете
Браво! Три българки са на ¼-финалите в Куршумлийска баня
Министър Керязов награди медалистките от Европейското първенство по художествена гимнастика
Haute Couture от Chanel за есен/зима 2026/2027: цветя и красиви бродерии (+Снимки)
Ретрограден Нептун на 7 юли: късмет с парите за 3 зодии
Поверия за 8 юли – Св. Прокопий и празник на пчеларите
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
Летен маникюр за бадемови нокти (+Снимки)
Звездите от „Под прикритие“ ще са гости на Aniventure Comic Con
МВР събра над 6 млн. евро от глоби
Имаме едно от най-чистите морета в Европа
Окончателно: Вече носим безплатно в самолета малка раница или чанта
Керемедчиев: Видяхме признание, че договорът "Боташ" бил неизгоден за България
Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море"
МТ: Регистрираните водни атракциони във Варна са 10
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана