АБВ представи предложенията си за реформи в сектор здравеопазване, като стратегията е отворена за дебат. В нея е заложена сериозна структурна реформа, която предвижда сливането на Министерство на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика.
Идеите бяха представени от авторитети в областта на здравеопазването - д-р Евгений Желев, д-р Драгош Методиев, доц. д-р Георги Паскалев, проф. Григор Горчев, д-р Георги Петров и д-р Добрин Кръстев.
Според АБВ преструктурирането в сектора се бави близо 25 години. Сред най-големите проблеми са лошият достъп до здравни услуги, липсата на достатъчно млади и добре обучени кадри, липсата на високотехнологични комбинирани болници, лош мониторинг на социално значимите заболявания, заради занижения брой на диспансерите, неглижиране на цели съсловия, като тези на фелдшерите и медицинските сестри, огромната задлъжнялост на болниците и др.
Сред част от мерките за подобрение в здравеопазването са грижата за майките и децата да бъдат основен приоритет за държавата, да бъде осигурен равен достъп до здравеопазване, стабилизиране на НЗОК чрез повишаване събираемостта на здравните вноски, както и актуализация на бюджета на касата в средата на текущата година.
Нови правила за адекватна и ефективна лекарствена политика. Диференцирана ставка на ДДС за медикаментите, които плаща публичния фонд – НЗОК и тези, които са на свободния пазар, предлагат още от АБВ.
Друга мярка е с сключване на мениджърски договори с управителите на държавните здравни заведения и формиране на възнагражденията им на база постигнати резултати.
От гражданската инициатива предлагат създаване на ново министерство чрез сливане на МЗ и МТСП. Административната реформа ще позволи съчетаването на експертния потенциал на МЗ с експертния и огромен финансов ресурс на МТСП - предпоставка за решаване на основните проблеми в социалната сфера, които са в основата на демографската криза в България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.