МОН обмисля въвеждането на интегрални изпити, обединяващи математика и природни науки, от следващата учебна година.
"Чакаме промяна, друг е въпросът дали тази мярка е най-добрата и най-ефективната. Вероятно в министерството са обмислили достатъчно добре т.нар. "интегрални изпити". Струва ми се, че твърдо много експериментирахме до момента, възможно е и това да стане един експеримент. Започнаха с това, че природо-математическите гимназии ще бъдат освободени от този изпит за всички в 7 седми клас. Той е един овчарски скок, на който от другата страна няма никакъв дюшек. Интегралните изпити са предизвикани от общата идея, че трябва да има не толкова за зубрене на материал, колкото да има връзка между нещата и практически знания", каза бившият просветен министър проф. Тодор Танев в студиото на "Денят ON AIR".
Той призна, че ако в момента е на стола на министъра на образованието, ще се допита до учителството съсловие.
"Но не цялото, а може би това, което е в средна възраст. Натоварването с повече изпити от една страна води до повече частни уроци. Това го знаем всички. Не можем да спрем частните уроци, защото училището не се справя достатъчно добре с това, което трябва да се справи. Трябва да вземем поука от близки до нас държави, като например Финландия. Ние не можем да вземем пример от САЩ, където има различни етноси. Много хора, които са в професията, знаят много добре какво представлява финландската система", допълни проф. Танев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Гостът поясни, че във Финландия всяко училище се съобразява със своите ученици.
"Насоките са различни, има профилирани училища, държавата стои в края, за да види дали всяко от училищата се е справило достатъчно добре. Това кара и учителите да са по-творчески настроени, а нашите учители са поставени на колене - да отговарят за една разширяваща се бюрократична система. В момента математическата гимназия в София драстично се разминава от езиковата гимназия. Училището не е бизнес, не може да има обучение в четиризвезден и петзвезден хотел. Абсурдно е да има обучение в Занзибар", подчерта бившият министър.
Проф. Тодор Танев защити исканията на протестиращите студенти.
"Таксите в България станаха по-високи отколкото в Германия, Нидерландия и някои британски университети. Как може в Софийския университет да е най-скъпо? Не е лесно да си ректор на такова учебно заведение. Таксите трябва да се променят, но не под такива счетоводни формули, те трябва да се променят да лежат върху опита на университетите и министерството. Те трябва да легнат върху това, което университетите искат. Министерството, което и да е то, по определение е по-глупаво от един университет", заключи той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.