Категорично не става въпрос за банкова криза у нас, в ситуацията с КТБ става дума за изолиран случай, където има и криминални деяния, заяви депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова пред БНР.
По думите й преди поставянето й под специален надзор КТБ е била нормална банка, в която хората си получаваха лихвите от депозитите, имаше достатъчно ликвидност и всичко това не даваше основания клиентите да се съмняват в тази банка.
„Тъй като по една или друга причина и държавните органи имат вина за това, което се случи там, може би справедливостта изисква тези вложители или по-скоро фирми, които имат сметки, да бъдат обезщетени“, смята тя.Вчера на консултациите при президента за финансовото състояние на държавата, на които присъства и Менда Стоянова, не беше постигнато съгласие дали в случая с КТБ да се действа по настоящото законодателство, което гарантира депозити до 100 хил. евро или да се приеме нов закон и да се защитят вложения и над тази сума.
Тя смята, че има "още малко шанс" за дебати по тази тема.
Стоянова каза още, че е частично удовлетворена от консултациите. Според нея е много добра инициативата на Росен Плевнелиев да играе ролята на медиатор, когато политическите сили не могат да седнат на една маса и да си говорят по важни въпроси.
По думите й изплащането на депозити над 100 хил. евро ще гарантира, че в такива случаи държавата стои зад всички хора, от друга страна, по някакъв начин държавата поема отговорността за това, че ненавреме е идентифицирала проблемите в тази банка.
„Неправилно е всички данъкоплатци да плащат сметката на една част от данъкоплатците, които се намират в тази банка и това ще ни струва допълнителен дълг, но и в двата случая ще ни струва допълнителен дълг, дори и само на защитените депозити“, посочи Стоянова.
Тя коментира още, че блокирането на сметки на фирми вложители и евентуалното им по-късно обезщетяване може да ги доведе до фалит.
Според нея не е необходимо да се включват акционерите в спасяването на банката.
„С тези данни, с които ни запозна главният прокурор, смятам, че нямаме основание да включваме акционерите в спасяването на банката. Следващата седмица най-късно, ако не и до края на тази, министърът на финансите ще влезе в НС със закон за актуализиране на бюджета на държавата, единият от елементите на който ще бъде увеличаването на лимита за дълга, защото и в единия, и в другия случай държавата трябва да емитира ценни книжа и да изтегли един допълнителен дълг“, обясни Менда Стоянова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.