Министър-председателят Бойко Борисов запозна премиера Дейвид Камерън с охраната на държавната ни граница, която е и външна за Европейския съюз.
Камерън посочи, че е силно впечатлен от ефективността на охраната и коментира, че страната ни може да бъде давана за пример за спазване на шенгенските критерии, съобщиха от правителствената информационна служба."Важно е Европа да има сигурни външни граници и тук, в България се вижда, че премиерът и правителството са изключително ангажирани с този въпрос. България има морска граница, има и сухопътна граница с Турция, която охранява, и смятам, че това е реален пример как нещо, ако е истински приоритет, може да бъде постигнато. Трябва да продължим да ги подкрепяме в тези важни задачи, които изпълняват. Европейските държави, изправени пред нарастващия мигрантски поток, трябва да се поучат от България как да подобрят външния си контрол", каза той.
Борисов изтъкна, че гледаме изключително отговорно на задълженията си като държава-член на ЕС. "С предприетите мерки гарантираме сигурността не само на българските, но и на европейските граждани", подчерта той.
Двамата премиери пристигнаха днес с хеликоптер на ГКПП Лесово и обходиха изграденото на българо-турската бразда инженерно съоръжение (ограда от бодлива тел - бел.ред.), чиято цел е да спира мигранти, опитващи се да преминат незаконно на територията ни и в ЕС. При инспекцията си те бяха съпровождани от старши комисар Стоян Иванов, зам.-директор на ГД "Гранична полиция".
Борисов и Камерън отново подчертаха необходимостта от солидарност и обединени действия на всички държави-членки за спиране на мигрантската вълна и преодоляване на кризата в Европа.
Двамата премиери коментираха, че това може да стане при решаване на проблемите при техния първоизточник, чрез подкрепа на усилията на Турция за овладяване на бежанските потоци и чрез ефективно прилагане на сключените реадмисионни споразумения с ключови трети държави.
По-късно, при посещение в регионалната дирекция на "Гранична полиция" в Елхово, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев представи пред британската делегация създадената организация за контрол на границата, системата за видеонаблюдение, както и другите предприети мерки за възпиране на нелегалните мигранти, за тяхната проверка и регистриране.
По данни на МВР, през 2015 г. са задържани 29 308 незаконни мигранти. 5150 бежанци са получили статут.
Охраната на българо-турската граница е подсилена с допълнителен брой служители, включително на Фронтекс и специализирани патрули. Продължава изграждането на инженерното съоръжение по границата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Над 227 млн. евро са вложени в имоти в София през третото тримесечие
Украйна призна за технически проблеми при производството на ракетите "Фламинго"
Как няколко технологични отчета тази седмица ще повлияят на целия фондов пазар до края на годината?
Wall Street попи от глобалния оптимизъм около търговските преговори между САЩ и Китай
Кадър на деня за 27 октомври
Бизнесът настоява депозитната система да се управлява с частен оператор
Три китайски зодии с късмет и любов на 29 октомври
Влюбен в жена си – когато ревността носи парфюм на парижка вечер
Над 40 вторични труса в Турция след земетресението с магнитуд 6,1 по Рихтер
Депутатите с извънредно заседание заради заплатите на младите лекари
Григор Димитров: Дадох всичко от себе си при завръщането на корта
Гърция празнува националния си празник с военен парад
Атлетико Мадрид тресна с 2:0 Реал и се завърна в Топ 4
Лече - Наполи
Ново разкритие за Светльо Вуцов: Не знаел къде е фитнеса
Христо Янев залага на "пейки" в ЦСКА
На "Герена" вече мечтаят: Веласкес иска титла и купа с Левски
Шамар за Левски: Поискаха от Наско Сираков 5 млн. лева
Дневен хороскоп за 28 октомври, вторник
Кекс с райски ябълки, орехи и аромат на канела
Нумерологична прогноза за 28 октомври
Нумерологична прогноза за месец ноември
Sabaton, Savatage, Epica и Sevi влизат в Be4 HILLS
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Църквата чества паметта на редица мъченици днес
Трус от 6,1 в Турция стресна нашенци
Във Варна ще се проведе информационна среща за приеване на еврото
Всяко второ дете в България е жертва на кибертормоз
Орбан ще обсъди с Тръмп санкциите срещу "Лукойл"
Адвокат Михаил Екимджиев: Промяната на обвинението на Коцев е процедурен трик
Екзотична физика: Каква трябва да бъде неутронната звезда, за да се превърне в черна дупка
Сияеща метеорна следа „фотобомбардира“ кометата Lemmon в невероятни кадри от телескоп
Astrobotic отложи изстрелването на лунната сонда Griffin-1 за средата на 2026 г.
Светът е на крачка от откриването на ваксина срещу рака
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света