Учение "Граница - 2016" ще се проведе в зоната за отговорност на Гранично районно управление – Петрич, съобщиха от Министерството на отбраната.
Днес, 4 март, ще се проведе подготовката и първоначалните тренировъчни действия за съвместното учение на Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната, което ще започне на 5 март (събота).
Учението цели координиране на съвместните действия между силите и средствата на МВР, МО и Българския червен кръст, както и поддържане на готовността за реакция в условия на евентуален засилен миграционен натиск към страната ни, допълват от военното ведомство.
Полицаите и военните ще патрулират заедно, като бежанците, които влизат в страната ни не през КПП-тата ще бъдат връщани и към Турция, и към Гърция.
Учението тръгва дни след призива на премиера Бойко Борисов към министрите на вътрешните работи да координират действията си срещу евентуален мигрантски поток.
"Ввдигнете ги по тревога, хем да ги видите как действат в такива условия, хем да видите как ще се стиковат с граничарите, как – вие двамата. Използвайте тези почивни дни, защото за бежанците не са почивни дните. Населението, особено надолу по Петрич, по Сандански вече е настръхнало. Чуйте се с кметовете, с областния управител, съберете ги всичките и ги проверете като структури и единици как действат", настоя в сряда министър-председателят, в контекста на проблемите с мигрантите на гръцко-македонската граница.
"Ако влязат, докато ги върнем, да имаме готовност да ги държим на едно място, да не се разпръснат... Защото виждате, те си ходят вече с фотографи, с телевизии, с адвокати, с неправителствени организации и в един момент ще излязат виновни държавите, които се опитват да си запазят териториите от нарушението на закона. Ние не трябва да сме в това положение", категоричен бе Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Amazon ще направи нов опит да стъпи на пазара на смартфони
Путин: Русия остава приятел и партньор на Иран
Панамският канал работи на максимален капацитет с повече LNG танкери
Конфликтът в Близкия изток вдига цените на зърнените култури на световните борси
Пентагонът ще използва изкуствения интелект на Palantir като основна военна система на САЩ
Мъск е подвел инвеститорите на Twitter преди придобиването през 2022 г., според съда
Без аналог: След масовото измиране на редки птици - откриха и мъртви делфини край Шабла
Връчиха акт на Бербатов за неправилно съхранение на личното оръжие
"Бабите ни готвят на око": Тайната на автентичния български вкус
Групата на Левски е ясна: "Син" герой ще липсва днес
Босът на ЦСКА 1948 се майтапи с Левски и Кокала + СНИМКА
С мисъл за Шампионска лига: Левски работи по лятната селекция
Камерунски национал тренира като луд за място в Левски
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Като ЦСКА: И Левски ще има нов стадион!
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Таро карта за 21 март, събота
МВнР с позиция относно ситуацията в Ормузкия проток
Проф. Сергей Игнатов: 20 април ще бъде присъствен, но неучебен
Хороскоп за 22 март 2026
Катастрофа спря движението на пътя Провадия - Айтос
МВнР със съвети към българите за безопасно напускане на Израел
22-ма души пострадаха в катастрофи за последните 24 часа
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната