Съдбата на правителството се превърща във важен фактор в спора за гласуването на българите в чужбина. Това стана ясно след срещата между премиера Бойко Борисов и представители на сънародниците ни зад граница. Разговорите бяха проведени по инициатива на омбудсмана Мая Манолова.
По време на тях премиерът Бойко Борисов и шефът на депутатите от ГЕРБ Цветан Цветанов са дали съгласие да се преразгледат текстовете от Изборния кодекс, които ограничават гласуването в чужбина, но при условие, че Патриотичния фронт не постави ултиматуми, че ще свали правителството.
Това разказа Стефан Манов от обществения съвет на българите в чужбина, който бе един от участниците в срещата, съобщи "24 часа".
Борисов уверил българите в чужбина, че разбира аргументите им, съгласен е да се върне автоматичното откриване на секции зад граница, както и да се създаде избирателен район "Чужбина".
Гражданските организации обаче трябва да убедят Патриотичния фронт в правотата си. Заради това омбудсманът Мая Манолова им е организирала среща и с лидера на НФСБ Валери Симеонов този следобед.
"Имаше пълно разбиране от страна на лидера на ГЕРБ, за това, че исканията на българите в чужбина са справедливи. Но тъй като решенията в парламента се случват в сложна коалиция поехме ангажимент да направим същата среща с г-н Валери Симеонов, като лидер на ПФ и ако се наложи колкото ще срещи трябва с други партии, които подкрепят този кабинет", каза след разговорите Манолова, цитирана от "Фокус".
Омбудсманът беше категорична, че правата на българите в чужлина са нарушени и техните искания са справедливи.
Манолова даде да се разбере, че обсъжда възможността тя да сезира Конституционния съд заради промените в Изборния кодекс.
"Решението дали да подам конституционна жалба ще го взема в една друга институция - на Омбудсмана, в която има сформиран конституционен съвет с именити юристи, професори по право", каза тя.
Преди това обаче Манолова иска да бъдат изчерпани всички други възможности за по-бързо и адекватно решение на проблема.
Според омбудсмана, ключът за благополучното разрешаване на казуса с българите, гласуващи зад граница, е във волята на партиите, които подкрепят правителството.
"Чисто правно технически и законодателно възможностите са две - да има президентстко вето, след което текстовете да бъдат поправени или да има законодателно предложение от партии на управляващото мнозинство за промени на текстовете, които ограничават правата на българите в чужбина", разясни тя.
Мая Манолова допълни, че би било добре и другите партии да окажат подкрепа в парламента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Втора жертва на катастрофата край Враца, шофьорът се врязал в камион
ЦСКА взе трите точки срещу "Добруджа"
In Memoriam: Да си спомним за рода Катрафилови
Янев с голямо признание за победата на ЦСКА
Тепчая шокира Ракетата, направи и 147 по пътя към триумфа
Масов бой! Фенове на Дортмунд и Хамбургер се сбиха
Райо измъчи Барса, но каталунците взеха своето
Мачовете по телевизията днес, 22 март
Слаб ЦСКА тресна Добруджа
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Ученици от варненската Математическа гимназия се включиха в почистването на река Камчия
Детектор на лъжата в МВР: Редно е висшите държавни служители периодично да минават на проверка
ПП-ДБ откри предизборната си кампания
НАП погна брокерите на недвижими имоти
Румен Радев: Нашата програма е насочена към духовното и материално развитие на страната ни
22-годишна е с опасност за живота след тежката катастрофа в Стара Загора
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната