Във времена на несигурност, особено когато имаш за съсед "султан" Ердоган, много българи очевидно копнеят за "силна ръка", казва в интервю за "Дойче веле" германският историк проф. Щефан Трьобст, който добре познава България.
ДВ: Проф. Трьобст, изненада ли Ви фактът, че кандидатът на социалистите Румен Радев спечели президентските избори в България?
Трьобст: Да, доколкото социологическите проучвания предричаха победа на Цецка Цачева. Но изглежда, че времето на надеждните прогнози, съставяни въз основа на допитвания до общественото мнение, отминава - при това в глобален мащаб. Ще дам само два примера: Brexit и Тръмп. Но преднината на Радев е определено поразителна.
Вярно е, че кандидатката на ГЕРБ изглеждаше някак безцветна, но за победата на посткомунистическия бивш военен трябва да има и други причини. Роля е изиграла със сигурност неговата проруска ориентация, както и военната му кариера. Във времена на несигурност, особено когато имаш за съсед непредвидимия "султан" Ердоган, много българи очевидно копнеят за "силна ръка".
ДВ: Още в деня след изборите премиерът Бойко Борисов депозира в парламента оставката на своето правителство. Как ще коментирате това негово решение?
Трьобст: Трудно ми е да определя точната причина за тази стъпка. Борисов е може би фрустриран. Или пък го прави от инат. А може да има и нещо трето, което ние не знаем. Ако обаче по този начин Борисов се надява да извоюва убедителна победа на евентуални предсрочни избори, това определено е много опасен ход.
ДВ: Ще предизвика ли, според Вас, оставката на Борисов нова фаза на нестабилност?
Трьобст: Зависи от това какво ще се случи до предсрочните избори. А те трябва да се проведат възможно най-скоро, включително защото след по-малко от 14 месеца България ще поеме за първи път ротационното председателство на ЕС. Никое българско правителство не може да си позволи да пропилее този шанс.
ДВ: Как, според Вас, би могло да изглежда следващото българско правителство?
Трьобст: Не знам дали Борисов няма да представи сега всичко като свое лично решение и така да преотстъпи инициативата на някого от по-задните редици в ГЕРБ. Възможно е също така той да продължи временно да изпълнява премиерските си задължения. От гледна точка на политическата хигиена би било най-добре да бъде излъчено технократско правителство, в което да са представени различни партии. Един такъв кабинет обаче няма да има особена тежест на равнище ЕС и НАТО.
ДВ: В този ред на мисли - как ще се отрази резултатът от тези избори върху българската външна политика?
Трьобст: Тя неизбежно ще се окаже парализирана. Но едва ли ще се стигне до някаква сериозна промяна на курса, тъй като правомощията на българския президент са в това отношение ограничени. Отсега е ясно обаче, че в лицето на Борисов германският канцлер Меркел губи един относително надежден съюзник. А България ще загуби, поне временно, част от своята тежест в ЕС.

Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Времето в понеделник: Дъжд и облаци в цялата страна
На днешния празник не трябва да държим пари на видно място и се молим за търпение
Хороскоп за 23 март: Печалби в бизнеса и предизвикателства за зодиите
Любовен хороскоп за всички зодии за периода 23-29 март
Рецепта за лазаня "Болонезе" с телешка кайма и моцарела
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Спортът по телевизията днес, 23 март
Мачовете по телевизията днес, 23 март
Артета: Ще използваме загубата като мотивация
Героят О'Райли: Чувството е изумително!
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната