България успя да овладее намесата на Турция в парламентарните ни изборите. Това заяви служебният премиер Огнян Герджиков пред БНТ.
Според него изискването на ЦИК попълване собственоръчно на декларации на кирилица от изселниците ни там е бил прекрасен начин, за да стане ясно, че този, който иска да гласува, трябва да знае български език.
"Този, който гласува, знае ли за какво гласува, знае ли за кого гласува", отсече той.
По думите му това беше един прекрасен начин да се пресече "тази демагогия", че се ощетяват правата на български граждани в Турция, че не се допускат до урните. "Много моля, научете езика, тогава ще гласувате", отсече премиерът.
Според Герджиков директна заплаха за националната ни сигурност е нямало.
По отношение на заканата на лидера на ДОСТ Лютви Местан, че ще съди България в Страсбург за въведените изисквания за гласуване той заяви: "Нека Местан да съди България. Да си научи избирателите на български език и тогава да съди."
Той е убеден, че в случая няма нарушение на ничии граждански права. "Не са успели да гласуват и какво от това. Като се научат да си напишат името на български език, ще гласуват. По Конституция гражданите на България имат права и задължения. Негово задължение е да знае български език, защо не изпълнява задълженията си, а иска да изпълнява правата си", смята той.
Купуване на гласове - не можем да отсечем от корен, но показахме реална борба срещу това уродливо явлание, каза още той.
Добре е за България час по-скоро да има редовен кабинет, но не е реалистична формулата ГЕРБ, БСП и "Обединени патриоти“, каза още служебният премиер. "Това може би ще бъде реално в някакви следващи избори, но към днешна дата би било изключителна изненада за мен. Твърде много се противопоставиха двете партии – ГЕРБ и БСП“, добави той.
Относно това кой би бил реален вариант Герджиков поясни, че не са много, което се подразбира и от политическите сили, които са парламента. "Очаквах поне РБ да влезе. Най-вероятно ГЕРБ с "Обединени патриоти“, дали и Марешки ще се включи, не знам“, каза още той.
По думите му той е получил обвинения, че са кабинет и на БСП, и на ГЕРБ.
"Беше много важно да бъдем равно отдалечени от двата мастодонта. Обаждаха ми се да ми ходатайстват. Ако бях се поддал на всички ходатайства, щеше да бъде Содом и Гомор. Ходатайстваха ми за хора, които могат да са в политическия ми кабинет. Там, където прецених, че е добра кандидатурата, се съгласявах“, поясни той и добави, че няма уволнения под диктовка.
На въпрос да оцени позицията на министър-председател той каза: "Премиерът е най-трудната позиция в държавата, защото отвсякъде има бури и всичко е на неговата глава - образование, здравеопазване, скандали, икономика и т.н."
И в заключение призна: "Като си тръгна от Дондуков, ще съм щастлив!"
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Шарков: БЛС с право иска увеличение с 25% на всички дейности
Менопауза или здравословни проблеми - кръвните тестове, които дават отговора
Централна емисия
Панев: С такива мерки цени не се овладяват, инфлацията може още да се увеличи
Тунчев каза защо Арда се размина с баража за Европа
НА ЖИВО: Лудогорец – ЦСКА 0:0
НА ЖИВО: ЦСКА 1948 – Левски 0:0
Уволнен ли Хьогмо от Лудогорец? Ето каква е истината
Официално! Милан уволни Алегри, тръгват си и куп шефове
Славия обяви важна новина
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Швеция постигна целта си за „общество без тютюнев дим“
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)