"Европейските лидери трябва да работят неуморно, за да върнат доверието на гражданите в институциите.
Политиците трябва да бъдат все по-достъпни и близки до хората". Това заяви в изказването си на Европейския форум във Вахау, Австрия, заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, цитирана в съобщение на Външно министерство.
Eвропейският форум във Вахау се провежда от 1995 г., когато Австрия се присъединява към Европейския съюз. Целта му е да се засили диалогът с гражданите и да служи като платформа за обсъждане на общи решения за бъдещето на Съюза. Провежда се в абатството Гьотвайг като символ на християнските ценности, около които е изграден Съюзът. Тази година темата на форума е "Европа по-близо до гражданите", а вицепремиерът Захариева е гост-лектор.
В речта си Захариева изброи съвременните предизвикателства пред Европейския съюз: тероризма, миграцията, забавянето на икономиката, промените в климата, като изтъкна, че усещането у хората, че системата е в криза, води и до чувствително намаляване на доверието към ЕС и водените от него политики. Затова и първостепенна задача на европейските политици е да приближат Съюза до гражданите.
"Трябва да спрем веднъж и завинаги да обвиняваме Брюксел за проблемите, като в същото време у дома да поемаме заслугите за успехите. Нека да прилагаме повече политики, основани на факти, да помогнем на европейските граждани да получат задълбочени познания как работи Европейският съюз", каза още Захариева. Друго предизвикателство към Европа днес, според нея, е нуждата политиците да покажат на гражданите как Съюзът има способности да извлича позитиви от глобализацията. "Нека не забравяме, че само преди няколко години свободното движение на хора, стоки и услуги беше невъзможно. ЕС ни даде възможността да работим, където пожелаем, да имаме свободен достъп до информация и да се възползваме от разнообразието на общия пазар", допълни Захариева, цитирана в съобщението.
Не на последно място българският вицепремиер изтъкна, че е важно да има усещане за справедливост у всички европейски граждани, тъй като това е най-важният показател за качеството на работата на евроинституциите.
Като важни стъпки Захариева открои осигуряването на бърз достъп до правосъдие, включително с новите технологии, намаляване на бюрокрацията за гражданите и бизнеса, обща отбранителна политика, борба с радикализацията сред младите хора.
Преди началото на форума Захариева участва и във възпоменателна служба в памет на Алоис Мок, бивш вицеканцлер и министър на външните работи на Австрия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сделки с акции на "Чайкафарма" допринесоха с над 16,4 млн. лева към оборота на БФБ
Embraer разширява операциите си във Флорида
Панайот Пощов: Активи под риск от мита трябва да са силно доходоносни, за да оправдаят риска
Осайъс: Компаниите идват в Югоизточна Азия
Какъв е залогът на срещата Тръмп-Си?
Валентин Кънев: Необходима е единна европейска стратегия за санкциите срещу „Лукойл“ и „Роснефт“
Съюзът на артистите с недоверие към Мариан Бачев и министерството на културата
Радев обсъди в Рияд общи проекти между България и Саудитска Арабия
Официалният старт на admiralbet bulgaria, новата ера в спортните залози
Столичната община връща нискоемисионната зона в центъра
България и "Райнметал" строят завод за боеприпаси с инвестиция от 1 млрд. лв.
Дете на 6 години избяга от възрастен в центъра на София и се загуби в метрото
Русия иска да вземе Евро 2032 от Италия
Макс след екшъна на пистата: Правилата ни позволяват да правим някои неща
Пътник ли е? В Реал Мадрид са бесни на Винисиус Жуниор
Дибала: Важно е да вкарваме голове
Камбуров: Нормално е ЦСКА да бие Берое с 5:1
Нумерологична прогноза за месец ноември
Sabaton, Savatage, Epica и Sevi влизат в Be4 HILLS
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Маникюри за късмет и пари през ноември (+Снимки)
Рестарт на диетата: Есенни храни за здраве и отслабване
И утре ще има жълт код във Варна, този път за силен вятър
КНСБ с протест: Предлагат МТСП да махне "труда" от името си, а соцалната политика да е "скандална"
Община Варна учи деца на кънки и хокей на лед
Ето кои ще са съдиите за мачовете на варненските отбори за Купата на България
Българският пазар за залози посреща новия играч адмиралбет
2-ри SENSHI лагер с покани събира тежките категории
Astrobotic отложи изстрелването на лунната сонда Griffin-1 за средата на 2026 г.
Светът е на крачка от откриването на ваксина срещу рака
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
В Чили функционира телескоп, способен да наблюдава хиляди звезди едновременно