ДПС поиска държавата да даде българско гражданство на стотици хиляди в Турция, които имат бащи и дядовци, включително и починали, с българско гражданство.
Партията нa Мустафа Карадайъ внесе поправки в Закона за българското гражданство, но мнозинството в парламента ги отхвърли.
Преди това депесари и патриоти си размениха остри реплики, в които се чуха искания за наказания и дори призиви да бъдат повикани психиатри.
Обединените патриоти обясниха, че и в момента турци с родители, с българско гражданство, могат да получат български паспорти. Изключение правели изселниците в Турция, които въз основа на спогодба между България и Турция са загубили правото да възстановят гражданството си.
"Целта е в Турция да има още един милион български граждани, които да осигурят правителство на ДПС, с което да приключим българската държава", каза патриотът Станислав Станилов.
И колегата му Павел Шопов обясни, че искането на ДПС прекрачва червената граница на търпимост.
"Ясно е за всички, че това, което се прави, е продължение на турската политика на Балканите, за възстановяване на Османската империя", каза той и призова всички български партии да спрат "тези попълзновения".
Хамид Хамид от ДПС поиска наказания за патриотите. "Недопустимо е тук да се говори, че ДПС е турска партия, защото ДПС е показала, че е най-българската партия", каза той и припомни, че с помощта на движението България е станала член на ЕС и НАТО. "Лекарите в залата, спешно търсете психиатри", призова още депесарят.
Юлиян Ангелов от Обединени патриоти обаче беше категоричен, че Патриотите няма да допуснат тези текстове да се приемат.
Хамид Хамид призова депутатите да не се крият зад спогодби и да си зададт въпроса какво правят като политици за тези, които са български гражданин, но нямат документ за това.
"Това са тези, които имат баща или дядо българин, милеят за България, това са стотици хиляди български граждани, чиито родители са прогонени по време на Възродителния процес. Това са истинските български граждани", заключи депутатът от ДПС. Последвалото гласуване обаче отхвърли предложението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящата доходност на държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Ефремова: На дъното сме в ЕС по минимална заплата, но и по учене през целия живот
Вицепрезидент на ФИФА оттегля подкрепата си за Инфантино заради отстраняването на Кевин Ламур
Анализатор: Близкият изток се движи към продължителен сблъсък, без изгледи за деескалация
Helpbook: И двата плажа в Китен са "превзети" от платени зони с чадъри
Непоносима смрад, изпражнения: Кози се гледат в неподходящи условия
Узурпиране на част от плаж "Корал": Забиваш чадър и не го местиш до края на почивката
Енергиен тласък и успех за 3 зодии на 19 август 2026 г.
Грандиозно фенско шествие в София и препълнени трибуни за "Левски" - АЕК (СНИМКИ)
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 19 август
Веласкес е оптимист: Доминирахме, всичко е възможно!
Мачовете по телевизията днес, 19 август
Вуцов се закани на АЕК за реванша
Мечтата на Левски е жива! „Сините“ и АЕК оставиха развръзката за реванша
Левски - АЕК 0:0
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване