Задълбочаването на двустранното сътрудничество между България и Азербайджан в областта на енергетиката и взаимната търговия обсъдиха на среща на "Дондуков" 2 президентът Румен Радев и министърът на външните работи на Република Азербайджан Елмар Мамадяров.
Двамата подчертаха, че стратегическото партньорство между България и Азербайджан е основа за много по-активно взаимодействие между двете държави в сфери от взаимен интерес, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Румен Радев открои положителния резултат от откриването на директната самолетна линия София-Баку, която беше договорена по време на официалното посещение на българския държавен глава в Азербайджан през октомври миналата година. Благодарение на пряката линия през първите 7 месеца на 2018 г. туристическите посещения от Азербайджан са се увеличили с близо 65% спрямо същия период на 2017 г. Директната връзка носи икономически ползи и насърчава двустранното сътрудничество, беше подчертано по време на разговора.
Като продължение на договореностите от посещението на президента Радев в Азербайджан, бяха обсъдени и перспективите за доставки на природен газ за България.
Румен Радев посочи, че за България Азербайджан е важен фактор за успешното изпълнение на Южния газов коридор, който ще допринесе за диверсификацията на доставките на енергийни ресурси не само за България, но и за целия регион.
На срещата беше обсъдена и възможността азерски компании да участват в газификация на домакинства у нас. Интересът на местния бизнес в тази насока беше заявен и по време на официалното посещение на Румен Радев в Баку. Елмар Мамадяров увери, че Азербайджан има готовност на експертно ниво да участва в газификацията на домакинствата у нас.
"България и Азербайджан споделят стратегическо партньорство и приятелство и трябва да се възползват от геополитическото си разположение, като участват активно в реализацията на мащабните инфраструктурни проекти между Европа и Азия", заяви президентът Румен Радев.
Двамата бяха единодушни, че е необходимо двете държави да пренесат активния политически диалог на полето на икономиката.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Euroclear е предявила насрещен иск срещу Руската централна банка
Външният дълг на България нарасна с близо 35% до повече от 67 млрд. евро в края на април
Инфлацията във Франция и Италия се забавя през юни
КЕВР утвърди поскъпване на газа с почти 6% от 1 юли
Азиатските пазари затвориха разнопосочно в последния ден на юни
Производствените цени в България отчитат близо 18% годишен ръст през май
21 световни величия от 4 континента ще бъдат инструктори в ХХ Международен лагер по бойни изкуства
Задава се "нов световен хаос": Грубата сила и конфронтацията изместват правилата
Опасно време на 1 юли: Гръмотевични бури, градушки и риск от наводнения
Виталий Кличко покани Терзиев в Киев, брат му Владимир ще го пази (+СНИМКИ)
Обедна емисия
85-годишен шофьор блъсна водач на електрическа тротинетка в Русе
След провала на Германия: Легенда поиска оставката на Нагелсман
Национал на Англия легна под ножа
Клоп: Ако това е нарушение, Арсенал нямаше да са шампиони
Сблъсъци в Хага след успеха на Мароко
Кимих с унищожителни думи след историческия провал на Германия
Рашфорд срещу съученик в 1/16-финалите на Мондиала
Билки според месеца ни на раждане – за здраве и срещу негативна енергия
3 зодии с голям финансов успех през юли 2026
От рафия до tote: 5-те най-желани чанти за лято 2026
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Парижки флан (Flan parisien) – френски сладкиш с ванилия
Кардиолог: Отоците по краката в жегите не са безобидни, особено асиметричните
БАБХ засилва контрола върху транспортирането на живи животни през лятото
Радев: С общи усилия ще направим качествен скок в развитието на модерна икономика и инвестиционна сред
Над 68 000 са подадените декларации от фирми в НАП Варна
Хванаха 500 кг нередовно месо и животински продукти в месопреработвателно предприятие в Хасково
Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Шофьорка прегази 80-годишна жена на пешеходна пътека във Варна
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Разминаване: Кога ще се случи първият безпилотен полет на индийския кораб „Гаганян“
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА