Ще ми се да бъда оптимист за преговорите със САЩ за закупуване на нови изтребители Ф-16. Самолетът е хубав. Това коментира в Русе вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Той заяви, че очаква част от делегацията да се завърне тази събота от САЩ, като в неделя ще получи повече информация.
По думите му всичко е въпрос на преговори. Според Каракачанов на този етап някои от параметрите не били удовлетворителни във финансово изражение, като ще се водят разговори те да бъдат понижени до поносими нива.
По думите на вицепремиера и министър на отбраната България има много ясна позиция, че иска да превъоръжава своята авиация с този самолет.
"Декларирали сме нашите финансови възможности, но от едно ниво нагоре не знам дали е оправдано за обществото и данъкоплатеца. Не разглеждам тази сделка като бизнес и би следвало така да я разглеждат и нашите партньори", каза Каракачанов, цитиран от БТА.
Той заяви, че това е "сделка, с която започва модернизацията на българската авиация". Каракачанов припомни, че има решение на парламента с ясна цена, "като има и позволението да се отклоним от тази цена, но то трябва да е поносимо над този 1,5 млрд. лева без ДДС".
Другият въпрос, по който трябва да продължат разговорите, е начинът на плащане - еднократно или на няколко вноски, добави той.
"На този етап има разбиране от американската страна. Надявам се, че изявлението, което направи Белият дом, когато взехме решение да започнем преговори с тях, ще стане реалност, а именно, че американската страна ще се съобрази с нашите финансови възможности", каза Каракачанов.
В крайдунавския град той участва в националната информационна кампания "Бъди войник". В централната част е изложена техника на ВМС и на Сухопътните войски. Представени са въоръжение, специални екипировки, водолазно оборудване, както и техника - бронирана колесна машина "Гардиън", БТР 60 ПБ и товарен автомобил "Мерцедес". На информационна борса младежите могат да се запознаят с възможностите и условията за кандидатстване за постъпване на военна служба.
Каракачанов обясни, че целта на кампанията е да популяризира армията и военната професия пред народа.
"След 30 години съкращения в армията има цели региони в България, включително и област Русе, в които хората отдавна не са виждали военна техника и български войници", каза министърът на отбраната.
По думите му от кампанията има ефект - през миналата година за първи път постъпили повече военнослужещи, отколкото са напусналите армията.
Каракачанов даде и пример отпреди два дни - за един от конкурсите за набиране на военнослужещи в сухопътни войски имало 430 кандидати за 175 места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street започва със слаби изменения последната сесия за седмицата*
Конституционният съвет на Франция блокира забраната на социални медии за тийнейджъри
Празен газов танкер ще пререди опашката за Панамския канал срещу 4,6 млн. долара
Победата на Фараж затвърждава ли съществено позициите му?
Хедър Конли: В Иран очакват дълга игра
Уенди Шърман: В близко бъдеще, ако не и завинаги, Иран ще контролира Ормузкия проток
Вторите осем изтребителя F-16 за България се забавят до 2030 г.
Челна катастрофа край Писанец взе жертва, трима души са в тежко състояние
Абровски: Амбицията ни е да изплатим 30% авансово обвързаната подкрепа още в началото на есента
Рецепта за гръцка баница с тиквички и сирене
Колите до 5 години са най-търсени на пазара на старо
По-бърз, по-добър и по-достъпен: Palms Bet представя нов сайт
Гръм! Попето се завръща във футбола
ЦСКА с важно съобщение
Лечева и кметът на Враца подписаха договор за IX Национален младежки олимпийски спортен фестивал
„Червена“ България посочи своя герой срещу Макаби Тел Авив
Скандал след ЦСКА – Макаби: "Смешен отбор и дърводелци", "червените" отвърнаха: "Убиецът на шампиони"
5 поверия за Голяма Богородица
Дневен хороскоп за 15 август, събота
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
Високопротеинова пилешка зеленчукова супа
5 важни традиции за Голяма Богородица
Световният театрален феномен Inter Alia идва в България с Радина Кърджилова в главната роля
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Чревните инфекции във Варненско се увеличават
Двама играчи се завърнаха в Олимпик Вн преди първия официален сблъсък на тима
България загуби последния си мач на Евро 2026 по водна топка във Варна
Близо 5000 фиша и 500 акта написа КАТ за ден
Откриха тонове пипер от Северна Македония с пестициди
Подарък: „Синята зона“ няма да работи през целия уикенд за празника на Варна