Дали да е 1 лев, нула лева или пък да си останат 11 лева на действителен получен глас на изборите субсидиите за партиите противопостави опозиция и управляващи, а решението не е взето окончателно.
Според Георги Първанов, президент в периода 2002-2012 година и основател на АБВ, няма да е излишно, ако държавата остави малко на диета партиите.
"Бил съм лидер на БСП в най-тежкото време, без лев субсидия. Сега с АБВ направихме една кампания без субсидия. Значи може и така", коментира той пред bTV.Според него спорът за парите на партиите за пореден път показва колко е изкривен българският политически дебат.
"От няколко седмици гледаме как партиите отново занимават хората със собствените си партийни въпроси, а има толкова много проблеми на самите хора, на обществото и държавата, а ние сме се вторачили в субсидията", уточни Първанов.
По думите му основният проблем е в корпоративния вот и купуването на гласове, а големите пари за това не идва от субсидиите, а се въртят под масата.
"Големите пари се въртят под масата и те определят вота, всичко е договорено и реализирано под рафта. Всичко е схема, кампанията преди изборите вече е имитация“, отсече той.
Според него големите партии са свързани с бизнеса и ако трябва да бъде решен проблемът доста органи в държавата трябва да се занимаят с въпроса.
Първанов смята, че основното в случая е волята на законодателните да пресекат порочната схема.
Относно положението в БСП, от която беше изключен преди години, президентът (2002-2012) каза, че тя в е в криза.
За лидера Корнелия Нинова заяви, че тя е влязла от задния вход в партията, а резултатите от последните избори говорят за нейното управление.
"Аз съм бил лидер на БСП в най-тежките моменти, а тя влезе през задния вход, един социалист я хвана за ръката, преведе през барикадата и я направи зам.- министър“, коментира Първанов.
Той коментира и историческите спорове със Северна Македония. Той определи като добра стъпка изказването на македонския президент Стево Пендаровски.
"Това обаче не е достатъчно. Ние не можем по домова книжка да отмятаме историческите личности – сега Гоце Делчев, после Яне Сандански, Даме Груев – ние трябва да погледнем цялото. И е важно и аз предлагам, настоявам тази българо-македонска историческа комисия, веднага да разгледа изявлението на президента Пендаровски и да се произнесе по него", смята Първанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество
Тръмп настоява Саудитска Арабия да признае Израел като част от споразумението с Иран
Кадър на деня за 25 май
Как витамините от група B пазят мозъка от инсулт
Рецепта за свински бургери с пикантно чоризо
"Лудогорец" удари ЦСКА в края и си осигури бараж за Европа
ЦСКА 1948 и "Левски" не намериха път към гола, "червените" се класираха за Европа
Четирите зодии, които ще привлекат късмет и изобилие на 26 май
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 26 май
Сечта в Разград е гавра срещу ЦСКА + ВИДЕО
Мачовете по телевизията днес, 26 май
Футбол или фарс? Присъдата винаги е срещу ЦСКА
Шеф на "Армията" побесня и заговори за страх от ЦСКА
ЦСКА бие шута на Христо Янев?
3 поверия за Черешова задушница
Таро карта за 26 май, вторник
Дневен хороскоп за 26 май, вторник
Как да ускорите растежа на краставиците за добра реколта
Картофи с маслини по гръцки – разядка за всеки ден
Коктейл с текила и лимонов сок
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)