След два часа и половина дебати депутатите приеха на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване, които предвиждат чужденците от Украйна, получили временна закрила в България, да бъдат здравно осигурени от държавата и да имат достъп до медицинското обслужване.
С тях ще се даде възможност на бежанците да потърсят и личен лекар, а болниците ще получават пари от Здравната каса за всяка оказана помощ на хората с предоставена временна закрила. Промените в закона ще са за срок от една година.
Предвижда се размерът на здравните вноски и източникът на финансиране да се определят с акт на Министерски съвет.
По времена дебата Искрен Митев от ПП обясни, че средствата ще дойдат от преструктурирани европейски средства, а не от джоба на данъкоплатците.
Антон Тонев от ПП посочи, че ЕС ще създаде фонд за бежанците от Украйна, откъдето също ще се получат средства, които могат да покрия лечението на украинците у нас.
„В най-лошия случай, когато минат над 200 000 бежанци и всички останат у нас, максималният бюджет е 54 милиона лева“, посочи той.
Тонев добави, че към момента само 10% от влезлите в страната са пожелали статут на закрила.
Илин Димитров от ПП посочи, че хората, които пристигат не разполагат със средства, а сред тях има и много непридружени деца, за които България трябва да се погрижи.
От ГЕРБ възразиха, че няма точни разчети колко ще струва лечението на бежанците.
Костадин Ангелов отсече, че средства от предходни програмни периоди не са останали, защото всички са изхарчени най-вече заради мерки срещу коронавируса.
Митев обаче цитира данни, според които има останали милиони левове по оперативните програми.
Асен Балтов от ГЕРБ коментира, че много неща не се поемат от НЗОК и се налага пациентите да си доплащат.
„Кой ще плати сметката на тези хора, когато нещо трябва да се доплати. Това което предлагате няма да е достатъчно за бежанците“, обърна се той към мнозинството.
Георги Михайлов от БСП репликира на ГЕРБ, че става въпрос за хора които, търсят закрила от войната.
„Тук от девет кладенеца вода вадят, за да се противопоставят на предложението за промени. Предвидена ли беше тази война, колко време ще продължи, как ще продължи? Вчера говорите за военна помощ, а сега не искате да им предоставите хуманитарна помощ. Дошло е време спешно да се решават тези въпроси и ги решава законодателят. Ще намери начин бюджетът де се справи, това е война и то страшна, още повече, че става въпрос за две държави с огромни размери“, каза той.
Елена Гунчева от „Възраждане“ определи промените в закона като дискриминация.
„В България има много хора с хуманитарен статут и с временна закрила, а този закон се отнася само за бежанците от войната в Украйна. В същото време стотици български граждани са неосигурени и могат да ползват само спешна помощ и преди да помогнем на бежанците е добре да се замислим за това как помогнем на българските граждани“, каза тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическият министър спря всички плащания от държавни дружества заради одити
Кризата с авиационното гориво заплашва полетите през лятото
Русия повярва в близката победа и спря иновациите за фронта, дронове пак летят към Киев
Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Microsoft очаква възвръщаемост от 92 млрд. долара от своята инвестиция в OpenAI
Мъж загина в катастрофа между ТИР и автобус на АМ "Хемус" на входа на София
Пропалестинска демонстрация в Ню Йорк завърши със сблъсъци с полицията (СНИМКИ)
Звезда на "Левски" на прицел: Бурас следен от клубове от Франция, Гърция и Белгия
Игор Тиаго мечтае за Мондиал 2026: Карлето го включи в списъка си!
Мачовете по телевизията днес, 12 май
Времето лети! ЦСКА бърза с "Армията" заради първия мач в Европа
Прероди ли се Исак Соле в ЦСКА?
Лудогорец подготвял трансферен удар с Филип Кръстев
Делова е алтернатива №1 за ЦСКА отзад
За 3 зодии свършват тежките времена след 13 май
4 грешки, когато си правите смути
Нумерологична прогноза за 12 май
Нюд маникюри за къси нокти (+Снимки)
9 знака, че флиртът му е стил на общуване, а не истински интерес към вас
Рецептата на баба за домашни пирожки
Виц на деня - 12 май
Варна е домакин на европейска среща, посветена на бъдещето на устойчивия здравен туризъм
Мачовете по ТВ днес (12 май)
Тежка катастрофа между тир и автобус на АМ "Хемус"
Без ток във Варна на 12 май 2026
Времето във Варна на 12 май 2026
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена