Диалогът беше конструктивен - и управленската, и законодателната програма се покриват с нашите виждани и наистина, това е коалиционното споразумение. Това, което най-много ни интересува е антикорупционният закон. Разговаряхме и се обединихме около това, че това законодателство трябва да се приеме. Това очаква обществото. Затова ние днес ще подкрепим законопроекта на първо гласуване в комисията. Ще настояваме обаче да се проведе обществено обсъждане преди влизането на закона в пленарна зала.
Това заяви Ива Митева от "Има такъв народ" след срещата на партията с БСП.
От Има такъв народ нямат възражения срещу кандидатурата на Бойко Рашков, но смятат, че посочването на конкретно име противоречи на смисъла на приемането на процедурните правила.
"Днес говорихме само за програма. Не е обсъждан персонален състав, нито структура на МС, нито нищо подобно, говорихме по програма, политики и закони, които трябва да бъдат приети", обяви Тошко Йорданов и добави, че няма официално предложение за министръ-председател и добави, че ще помислят по кандидатурата на Бойко Рашков.
"Програмата не е свето писание, което не се променя. Затова текат тези разговори - за да бъдат направени съответните промени. Когато бъде постигнато съгласие за МС, ако някоя от партиите си позволи, да не спазва споразумението, логично е да се разпадне съответния МС", каза Йорданов.
"Ако сега постигнем споразумение с конретика, и залегнат срокове, и всички се подпишем и участваме в МС, не сме ние тези, които ще го нарушат", добави той.
"Малко по-дълъг и сложен бе разговорът с ИТН", каза Корнелия Нинова след срещата. "Има такъв народ" имат воля и желание да разговаряме за създаване на редовен кабинет".
По-дълъг е бил разговорът по програмата, тъй като от ИТН не са участвали в съставянето й.
"Колегите от ИТН приемат програмата като основа за съставяне на правителство, нямаме качествени различия. Предложиха и някои допълнения, които са приемливи и социално добри", добави лидерът на БСП. Допълненията ще бъдат представени писмено, за да бъдат обсъдени с останалите партии.
"Има такъв народ" се съгласиха на приемането на закона за КПКОМПИ", каза Нинова и добави, че от ИТН са пожелали да обмислят кандидатурата на Рашков, но не са поставили червена линия пред името му.
"Добрият резултат от днес е общи позиции по програма и стартиране на антикорупционното законодателство със сериозно мнозинство в залата", допълни тя.
Нинова сподели, че нещата тръгват "малко по-добре", но пожела да не се избързва. "Процесът ще е сложен", допълни тя и каза, че във втория етап ще бъдат обсъждани имена за структура и състав на МС. И все пак лидерът на БСП заяви: "Днес сме по-обнадеждени от вчера".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Супа с черен боб - бърза рецепта за обяд или вечеря
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Защо "прясното" гориво може да убие двигателя ви?
Късна емисия
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Гатузо: Най-важният мач в кариерата ми!
Вини иска да мачка и с Бразилия
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната