Темата за сливане на НАП и агенция "Митници" винаги излиза, когато има някакво разочарование от работата на приходните администрации.
Това каза пред БНР Владислав Горанов, бивш министър на финансите, един от санкционираните българи по глобалния закон "Магнитски".
Според него по тази логика лесно може да се стигне до извода, че "критиките към правителството, че не се справя със събираемостта, вероятно са повод за отваряне на този дебат отново".
"Голямата тема е дали е възможно бързо да се получи подобна реформа в приходните администрации и какви са плюсовете и минусите от едно подобно решение", уточни той.
Горанов подчерта, че обикновено подобна сериозна реформа, свързана с дълбочинни промени - както в организационната, така и в нормативната база на работа на приходните органи на държавата, може да се направи извод, че подобно действие би било рисково, особено в контекста на потенциална политическа криза, което наблюдаваме всеки ден:
"Причината е, че администрациите в период на политическа несигурност изнемогват, планът за приходите в Бюджета е доста амбициозен и подобни идеи се раждат, те се раждат често и като кризисен пиар".
Не изключвам идеята за подобно обединение да е просто повод да се смени директорът на агенция "Митници", което вече е факт, подчерта бившият финансов министър и коментира:
"Друг е въпросът дали смяната на директора на агенция "Митници" е повод за анонс на такава сериозна реформа. Подобна реформа не е невъзможна, но тя в никакъв случай не трябва да е в състояние на политическа несигурност. Тя изисква изключително сериозна подготовка, изключително сериозна парламентарна подкрепа, защото трябва да бъдат променени много закони и след тях много подзаконови и нормативни актове".
Той изтъкна, че смяната на шефа на агенция "Митници" не е станало без знанието на премиера Николай Денков.
"Защо една толкова сложна като характер и време реформа се анонсира две седмици преди потенциална смяна на персоналния състав на правителството?", попита Владислав Горанов.
Повече рискове, отколкото ползи има в този анонс за необходимите поне 6 месеца упорита работа по предварително начертана стратегия, смята той.
"Нали си представяте няколко хиляди души в двете администрации, когато получат този анонс, с каква перспектива ще започнат да изпълняват своите задължения", добави Горанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Спортът по телевизията днес, 4 април
Мачовете по телевизията днес, 4 април
Джъд Тръмп отнесе Робъртсън и стигна финала в Манчестър
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век