Преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев разясни в студиото на "България сутрин" какво следва по процедурните правила, след като Мария Габриел оттегли заявеното от нея изпълнение на проучвателния мандат за формиране на правителство.
"НС следва да констатира това нейно оттегляне от опита да образува правителство. След това президентът е свободен да пристъпи към консултации за връчване на втори проучвателен мандат. Няма срок за провеждане на консултации. Трябва да бъде прецизиран моментът със съвпадането с изборите за европейски парламент", посочи конституционалистът.
След втория опит президентът разполага със 7-дневен срок да връчи мандат на един измежду посочените в Конституцията кандидати за министър-председател. Тази процедура е предхождана от консултации с парламентарните групи. Възможните кандидати са председателят на НС, гуверньорът на БНБ, председателят на Сметната палата и неговият заместник, омбудсманът и неговият заместник, обясни д-р Колев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът уточни, че Конституцията изброява лицата, които могат да бъдат служебни премиери, но няма последователност, която президентът трябва да следва. Това става по негова преценка.
"Всеки един от тях може да откаже. Следва Денков да се готви за удължен мандат. Държавата трябва да има управление, не можем да си позволим и ден без изпълнителна власт. Ако президентът откаже да подпише предложения състав от посочения министър-председател, тогава ще наруши Конституцията и може да се започне процедура по търсене на отговорност. Едва ли ще се стигне дотам", каза още Орлин Колев.
В двумесечен срок от последната невъзможност за образуване на правителство, при връчване на третия проучвателен мандат, следва да се насрочат парламентарни избори. Без значение дали имаме служебно правителство, добави събеседникът. Дали ще имаме избори 2 в 1, това зависи и от президента, и от партиите, като е възможно двата вота да са на 9 юни. Съществува и вариант предсрочните парламентарни избори да се състоят седмица след вота за европарламент.
"Служебното правителство трябва да бъде много внимателно в изпълнението на своите функции, защото ще понесе политическа и юридическа отговорност. Премиерът и министрите не се ползват с имунитет", подчерта Орлин Колев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
БНБ пуска колекционерска монета „150 години от рождението на Кръстьо Сарафов“
Търговският дефицит на България е нараснал с 1% на годишна база през януари
ЕС: Един лидер не спази думата си
Wall Street се насочва към четвърта поредна седмица на загуби*
Веласкес: "Черно море" залага на висок интензитет, но ние сме уверени
Дечев: Работи се енергично срещу купения вот, вече има 45 дела
След 2 години: Резерва на Ливърпул отново ще играе за „адзурите“
Любопитно! Меси с много изненадващ ход
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Българин напуска ЦСКА
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
Пускат през април автобусите между "Аспарухово" и "Галата"
Жулиен Риков пред bTV: Смелото сърце на кикбокса
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас