България отива на предсрочни парламентарни избори! Това стана факт, след като "Има такъв народ" върна веднага папката с третия мандат на президента Румен Радев.
Представителите на ПГ на "Има такъв народ"“ - Тошко Йорданов, Станислав Балабанов и Ивайло Вълчев, благодариха за доверието на президента за получаването на третия мандат.
"Напълно разбираме трудната ситуацията, в която ви поставиха с ненужните промени в Конституцията. Радваме се, че 9-месечната агония приключва. Ние непрекъснато декларирахме, че трябва да се отива на избори", заяви Ивайло Вълчев и след като обяви, че ще задържи папката с мандата "само още няколко секунди" я върна веднага на Радев.
"Един от най-големите пороци на отиващото си управление бе драстичното разминаване", заяви президентът от своя страна.Така, след като и трите мандата не бяха изпълнени, предстоят предсрочни парламентарни избори. Държавният глава трябва да насрочи дата за тях, както и да се прецени, дали те ще се проведат заедно с изборите за европейски парламент в началото на юни.
Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Самият Радев посочи след връщането на мандата, че започва незабавни срещи с всички потенциални служебни премиери. Те ще продължат дори през уикенда.
Президентът декларира намеренията си за възможно най-бързо сформиране на служебно правителство, което да организира предстоящия предсрочен вот.
"Днес, утре, ако се наложи и в почивните дни ще провеждаме срещи. Отложил съм и наситената си международна програма за следващите 10 дни, която включваше посещение на чужд президент и мои официални визити в чужбина", заяви Румен Радев.
Както е известно, преди ден "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) получи втория мандат за съставяне на правителство от президента и го върна веднага неизпълнен. От коалицията ПП-ДБ призоваха изборите за български и европейски парламент да се проведат заедно, но държавният глава посочи, че вече е много късно за такава молба.
Ден по-рано парламентът реши, че първият мандат за съставяне на правителство с кандидат за премиер Мария Габриел приключва неуспешно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БНБ ще получи дивидент от 3,7 млн. евро от Банката за международни разплащания
Ястребовият Фед хвърля сянка върху подема на облигациите на развиващите се пазари
Американските спот биткойн ETF-и изпращат най-лошия месец в историята си
OTP Group за първи път влиза в топ 400 компании в света в класацията Forbes Global 2000
От 1 юли влиза в сила мито от 3 евро върху пратките от китайски онлайн търговци
Пазарът на бизнес имоти в Чехия е най-активният в Европа, чуждестранните инвеститори се връщат
Оставиха в ареста ръководителя на ВиК-Несебър и Поморие Свилен Станчев
Жена изпадна в безсъзнание зад волана на АМ "Струма", 12-годишното ѝ дете овладя колата
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
Протест срещу Бюджет 2026: "Милионерите трябва да плащат, не работещите за 900 евро"
Левски готви двоен трансферен бум – представя Сержиньо и Мехди Мубарик днес
Бразилски легенди на бенефиса на Салпаров
Ман Сити официално назначи Енцо Мареска за нов мениджър
Левски реши най-големия си проблем! Шампионите взеха шести нов футболист
Папазов пред големия си шанс: Тедеско ще решава дали остава в Болоня
Винисиус се разплака заради баба си: Тя промени живота ми завинаги
Пълнолуние в Козирог на 30 юни: Какво да очаква всяка зодия
Дневен хороскоп за 30 юни, вторник
20 закона на Мърфи за живота
Гръцка салата с паста – рецепта
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
Излетя и последният US самолет от Летище София
Варна подобри 72-годишен температурен рекорд днес
Стрелба в Германия: Петима са убити (ВИДЕО)
Отложиха ремонта на пътя Варна-Бургас
„Български пощи“ въвежда такси за обмяната на левове в евро
Али Юзеир в опасна битка с ирландец по пътя към SENSHI Grand Prix титлата
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли
Европейско-китайската мисия Smile достигна работна орбита