България е значима страна в НАТО и страна с принос за Алианса. А на свой ред членството допринася за сигурността на страната и открива възможности пред нея. Това е чадър на сигурност за България, заяви Кенет Мертен, посланик на САЩ в България, в рамките на бизнес – обяд по повод 20-ата годишнина от присъединяването на България в НАТО. Темата на срещата беше "България през 2024: перспективи и предизвикателства - бъдещето на Европа и издръжливост на трансатлантическото партньорство". Участие в срещата взе и президентът на Република България Росен Плевнелиев (2012 – 2017).
Акцентът в изказването на Мертен бяха взаимоотношенията на САЩ с България.
“Работата ми като посланик е да гледам в бъдещето в отношенията на САЩ с България. И за да сме готови за бъдещето, от съществено значение е да познаваме миналото – не само от лошите му, но и от добрите му страни", отбеляза посланикът.
По думите на Мертен е важно да се види какъв път е извървян от България през последните 30 години.
“Да, днес България е изправена пред предизвикателства, но при всяка страна е така“, каза той. “България постигна невероятен напредък през последните 30 години – икономически напредък, напредък в демокрацията. Днес е важен ден. Днес ние честваме 20 години от присъединяването на България към НАТО – това е невероятно постижение за България“, допълни посланикът.
Кенет Мертен обърна внимание в речта си на темата за корупцията, за политическата ситуация в страната и даде оценка за свършеното през последните девет месеца. Макар, според него, да предстои още много работа по линия на противодействието на корупцията, той изтъкна и напредъка на България в това направление, обръщайки внимание, че това е валиден проблем за всички страни.
“Бях доволен да видя предприетите в последно време усилия и съм убеден, че през следващите от 5 до 10 години ще се направят още много стъпки в тази посока,“ посочи посланикът. Той даде пример с темата за изготвянето на механизъм в България за скрининг на инвестициите. Тази тема беше централна във вчерашния открит форум на Центъра за изследване на демокрацията, част от който беше и посланик Мертен.
“Разочаровани сме от провалените усилия за съставяне на правителство. Не е наша работа да се месим в тези дискусии, насърчавахме открито участниците да работят заедно за добри резултати и сме много доволни от постигнатото през последните девет месеца. Надяваме се, че ще има продължение, веднага щом се формира правителство след изборите“, каза посланик Мертен за политическата ситуация в България.
Няма основание да не бъдем оптимисти за България, посочи той. Институциите ще продължат да работят, България ще продължи да бъде член на ЕС, ще продължава да е страна с принос към НАТО, България ще продължи да играе ролята си в тази част на света – в Югоизточна Европа, с което се откриват огромни възможности някой ден всички страни тук да бъдат партньори в ЕС, заяви Мертен.
“Оптимист съм за това, което предстои пред България. Има предизвикателства, но съм убеден, че макар да не са лесни, ще бъдат решени и така България ще продължи по пътя си напред,“, заяви Мертен . Той припомни и посещението на първата от много години насам американска бизнес делегация в България от миналия ноември. /БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Австралия и ЕС подписаха историческо споразумение за свободна търговия
Украйна удари военни бази в Крим, Русия извърши поредна атака с дронове и ракети
С възхода на автономните коли се появява един фундаментален проблем
Кадър на деня за 23 март
Dow Jones прибави над 600 пункта след коментара на Тръмп за преговорите с Иран
Звено на Alphabet ще стартира доставки с дронове в район на Сан Франциско
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Шоубизнесът в Турция е в траур заради смъртта на известен певец и продуцент
Липсата на руски туристи в Близкия изток разтревожи ОАЕ, Оман и Катар
Радев: Не могат да изпреварят "Прогресивна България", въпросът е с колко ще победим
Избори 2026: Последен шанс за подаване на заявление за гласуване в секция в чужбина
Джокович е в историята: Синер няма спирачки в Маями
Радостна вест за Реал Мадрид и Мбапе
Спряха обществена поръчка за над 1 млн. евро за ремонт на стадион "Локомотив"
Голяма промяна на ВАР в България
Продава ли го Левски? В Германия потвърдиха грандиозна новина за Вуцов
ЦСКА плаща поне 1,3 млн. евро Ботев Пловдив
Паста с телешко месо
Нумерологична прогноза за 24 март
Таро карта за 24 март, вторник
Театър „София“ подарява -50% отстъпка за 27 март – Световния ден на театъра
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дрон се разби в Литва, правителството свиква Комисията по национална сигурност
Съдът дава ход на делото срещу Благомир Коцев
„Алфа Рисърч“ и „Маркет Линкс“: 54% от българите излизат да гласуват, Радев отново води
Таро хороскоп за седмицата: Някои зодии ще усетят прилив на увереност и мотивация
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 24 март
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове