Парите по ПВУ не са безвъзвратно загубени, все още може да догоним програма "21:27", стига да се вслушваме и да четем добре последния доклад на ЕЦБ. Но като слушам медиите, сме се съсредоточили върху четирите критерия, а не четем целия анализ, където се говори за съотношението между производителност на труда и цената на един работник. За това, че фискалната ни политика популистка, това е по-големият ни проблем. Това каза бившият министър на икономиката Даниела Везиева в студиото на "Денят ON AIR".
По думите ѝ ние не покриваме втория критерий, който е фискална политика.
"Казва ни се, че ние сме в сериозен риск по отношение на дефицита заради популистки политики. Това, което ни казват с този доклад, е не 1 януари 2025 година, те ни казват, че това няма да се случи, докато ние не постигнем устойчивост и да направим политики, които да са свързани с трайна устойчивост. Ние виждаме, че имаме под 3 млн. работещо население, което автоматично в следващите години ще увеличи дълга по отношение на хората в пенсионна възраст", добави Везиева в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя подчерта, че е възможно да поискаме извънреден конвергентен доклад е възможно, но той ще отчете състоянието към момента.
"Ние няма как да го поискаме преди септември, може да го поискаме най-рано през октомври. И евентуално той да излезе в началото на следващата година. Те ни казват, че ние не инвестираме в инфраструктура, откъде намаляват инвестициите, износът, намалява и конкурентоспособността на икономиката. Новото редовно правителство трябва да се фокусира върху това", коментира бившият министър на икономиката.
Според нея България ще има редовно правителство.
"Единственият изход да влезем в Еврозоната е, ако ние направим едно дългосрочна концепция за развитието на страната със съответните политики и да покажем отговорно отношение за изпълнението. Кабинет на малцинството е обречен на риск, това означава непрекъснато търсене на кворум и подкрепа, плаващи мнозинства. Инвестициите са намалели няколко пъти в сравнение с 2020 година", допълни Везиева.
Вижте видео с целия разговор
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цветанка Минчева: Ниските лихвени нива от 2015-2022 г. вече са в историята
Xpeng отчете първа тримесечна печалба, но представи слаби прогнози
Uber ще вложи 1,25 млрд. долара в изграждането на автопарк от роботаксита на Rivian
Банката на семейството, давало пари на императори и папи, може би отива за продажба
Рамазан Байрам в Хасково: Джамиите в града се оказаха тесни за мюсюлманите
Агресия в училище: Ученици се сбиха, охранител бие седмокласник (ВИДЕО)
Нови влакове в България: Електрически мотриси за 327 млн. евро тръгват това лято
Пясъчен облак от Сахара преминава над Гърция
Двойно над нормата пестициди във вносния аржентински слънчоглед у нас
Проблем за Ливърпул: Салах се контузи
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Плеяда от звезди: Тухел обяви избраниците си за Англия
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Левски се разделя с твърд титуляр?
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
12 идеи за домашно спа с малък бюджет
Ново имерсивно шоу в MINA Sofia показва архивни кадри от първите мисии на българските космонавти
6 неустоими рецепти с пармезан
Световни звезди пристигат във Варна за 100-годишнината на ММФ „Варненско лято“
Общинският бюджет ще покрие 2/3 от парите за увеличение на заплатите в "Градски транпорт"-Варна
Какво ще бъде времето в събота?
7-годишно дете е в тежко състояние след падане от скала
Студенти от пет държави са на обучение във ВВМУ във Варна
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията