Ситуацията е критична, изправили сме се пред обща заплаха и затова е нужно общо действие. Това каза здравният министър Стойчо Кацаров на среща със съсловни и пациентски организации, на която присъстващите отправиха общо послание да се ваксинираме и да спазваме мерките, за да се справим с пандемията.
Това е най-тежката вълна досега, този вариант на вируса се оказа и по-смъртоносен. Здравната система се справя добре, но следващите две седмици ще бъдат критични, заяви министърът. Това не е само здравна криза, това е национално бедствие, здравната система не може да се справи без участието на всички нас, подчерта Кацаров. Министърът каза, че знае колко е трудно на всички, които се грижат за болните и са заети в пандемията. Гордея се с тях, като виждам какво правят на предела на силите си и даже със саможертва, посочи той.
По думите му имало е различия между отделните организации, но за пандемията всички са на едно мнение - че трябва да сме отговорни, да се ваксинираме, да спазваме социална дистанция. Пазете се, за да пазите и нас, подчертаха те.
Около 45% от медицинските сестри в България са имунизирани, но над 35 хил. сестри вече не достигат в системата, подчерта Милка Василева от Асоциацията на специалистите по здравни грижи.
Загубихме много светли личности без време благодарение на инфекцията, благодарение на грешните послания, давани и от наши колеги, това не може да продължава повече, заяви д-р Николай Шарков от Зъболекарския съюз.
Според проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз може би и информираното съгласие е повлияло до известна степен негативно.
Страхът се бори със знание, това знание трябва да се предостави по достъпен и разбираем начин, за което считам, че понякога сме длъжници, каза тя.
Иван Маджаров, председател на БЛС заяви, че не всеки, който се различава по мнение, е "Галилео Галилей на нашия свят".
Маджаров каза, че никой не лежи в болниците фиктивно и за съжаление много често хората умират и от усложненията от вируса. Той призова да загърбим конспиративните теории.
Д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, посочи, че България се е провалила с ваксините. По-добрият вариант е да си признаем една грешка и да се опитаме да я поправим. Дано тези, които се колебаят, да не разбират по трудния начин, че няма конспирация. За Бога братя, ваксинирайте се, заяви Хасърджиев.
Особено възрастните хора, хората с хронични заболявания - не се колебайте, няма за кога, посочи още той.
Пламен Таушанов, председател на БАЗП заяви, че хитреците, които са си направили фалшиви сертификати, сега питат как да се ваксинират.
Боряна Ботева, ОПРЗБ, подчерта, че е изключително важна вярната информация, която се поднася на пациентите, да се предоставя научна и безпристрастна информация. По този начин ще помогнем на хората да повярват, те искат да се ваксинират и ако имат нужната информация, ще го направят, заяви тя.
В края на срещата всички присъстващи символно се изправиха и се хванаха за ръце.

Румен Радев: 360 млн. долара дължи България по договора с Botas
Бивш учен от Tesla ще произвежда хуманоиден робот в Европа
„Диагноза България“ открива 606 млн. лв. съмнителни разходи за здравеопазване
Съюзниците в НАТО обявиха сделки за десетки милиарди долари в опит да омилостивят Тръмп
Производството на водните електроцентрали в България се удвоява за полугодието
Китайската централна банка е купила най-много злато през юни от поне 2023 г.
В предаването "Денят ON AIR" от 19:15 часа: Трябва ли Десислава Атанасова да напусне КС?
3 зодии ще бъдат благословени от Вселената на 8 юли 2026 г.
Бойната карта на SENSHI 32 Grand Prix
Три са жертвите в катастрофата на "Хемус" край Шумен, сред тях е и 11-годишно дете
Левски с важен инструктаж за феновете
Браво! Три българки са на ¼-финалите в Куршумлийска баня
Министър Керязов награди медалистките от Европейското първенство по художествена гимнастика
Наш национал продължава след обрат в Рода де Бара
Юве даде друг пост на Киелини
Изненада: Хьонес лобира за дългуч, който няма нищо общо с Байерн
Haute Couture от Chanel за есен/зима 2026/2027: цветя и красиви бродерии (+Снимки)
Ретрограден Нептун на 7 юли: късмет с парите за 3 зодии
Поверия за 8 юли – Св. Прокопий и празник на пчеларите
Дневен хороскоп за 8 юли, сряда
Летен маникюр за бадемови нокти (+Снимки)
Звездите от „Под прикритие“ ще са гости на Aniventure Comic Con
Керемедчиев: Видяхме признание, че договорът "Боташ" бил неизгоден за България
Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море"
МТ: Регистрираните водни атракциони във Варна са 10
Отстраненият шеф на дирекция „Обществен ред“ във Варна обжалва уволнението си
Рюте обяви от Анкара три нови отбранителни инициативи на НАТО
Катастрофа с жертва затвори участък от „Хемус“ край Шумен
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
Учени разкриха кога New Horizons ще достигне границите на Слънчевата система
Антропогенният шум застрашава фауната в Антарктика
В Меделин засадиха близо 3,5 млн. дървета и други растения, температурата падна с 3 градуса
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета