Президентът (2002 - 2012 г.) Георги Първанов заяви, че не е въодушевен от случващото се в държавата. По думите му не са оптимистични нещата в политиката, икономиката и образа на България.
"Има много и заслужени критики към правителството, що се отнася до кризата в здравеопазването. В много отношения Оперативният щаб и правителството се справят. Могат да се отправят много укори, що се отнася до носенето на маски и свалянето им, банките, обсадата на големите областни центрове. Но удържат положението", посочи той в предаването "Опорни хора".
За него е необяснима заявката от 1 март да се отпуснат коланите и да се отворят заведенията. Много отчетливо се вижда как нараства броят на заразените, а работим за това да се отворим - катастрофата е неизбежна, категоричен е Първанов.
"В Брюксел не успяха да хванат нещата с ваксините, даже ги изпуснаха. Ние сме част от това объркване. Даже стоим по-зле на фона на Европа. Сърбия успява да се ваксинира 10 пъти повече. Защо не направим това, което направиха хърватите - обявиха, че са си договорили количество от Sputnik V", каза още президентът (2002 - 2012 г.) пред Bulgaria ON AIR.
"Не вярвам в тезата, че хората ги е страх за изборите. Могат да отидат на ресторант, на купон... Не би трябвало да има проблем там, където ще бъдат създадени максимални гаранции за тяхното здраве. Няма да гласуват по други причини - разочароваха се от партиите. Очаквам близка до нормалната активност", смята Първанов.
Според него сега у нас няма никакви идейни различия между партиите и като цяло няма никакви идеи. Има тежък идеен дефицит. Големият проблем е в личностната нетърпимост между лидерите в лявото пространство. Затова не стана голямата коалиция, която би могла да събере подкрепа, така че да отстрани ГЕРБ и десницата от власт, обясни гостът на Ганиела Ангелова.
"Левицата ще поседи на резервната скамейка и след тези избори. Не е изключено да не стане кабинет и наесен да се отиде 2 в 1. В обществен план не сме готови за избори до дупка. Уви, в последните години от "Позитано" не предложиха сериозни идеи", коментира Георги Първанов.
Бившият председател на АБВ отбеляза, че е чул президента Румен Радев за това, че не трябва да има компромиси след изборите, но самият Първанов апелира партиите да определят границите на компромисите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Телематик Интерактив България“ със силен ръст на приходи и печалба в началото на 2026 г.
Депутати от Лейбъристката партия притискат Киър Стармър да подаде оставка
Гърция ще ограничи масовия туризъм в популярни дестинации
Петролът отново поскъпва, след като Тръмп постави под съмнение примирието с Иран*
Икономическият министър спря всички плащания от държавни дружества заради одити
Кризата с авиационното гориво заплашва полетите през лятото
"Беше в лева, обърна се в евро" - новите мерки и глобите ще стреснат ли търговците?
В ИСУЛ лекуват шофьора на автобуса от фаталната катастрофа на АМ "Хемус"
За 4 китайски зодии трудните времена приключват на 13 май
САЩ демонстрират сила със стелт ядрена подводница
Убиха 19-годишна трансджендър студентка в САЩ
Само тези, които са срещу Арсенал, скочиха на решението на ВАР
Локо изригна срещу ЦСКА: Феновете на ловешкото ГМО посещават 2 мача годишно!
Само Петче преди SENSHI 31: „Адаптирам се в секундата, в която стъпя на ринга“
Вили Вуцов побесня след шамара от ЦСКА: Съдиите винаги са срещу нас!
50 години европейско таекуондо: Весела Лечева и Слави Бинев са специални гости
Късен щурм на Езерняците не стигна, ОКС приключи сезона на ЛеБрон
Седмична таро прогноза за 11 – 17 май
Не е мързел или лакомия: стресът може да е причината за коремните мазнини
11 изобретения, които правят бременността по-приятна
Как да изградим увереност дори след години на съмнения – стъпка по стъпка
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Протеинова салата с яйца и пилешко за добра форма
Взеха колата на шофьор, спрян пиян във варненския квартал "Младост"
41 пожара са гасили огнеборците за денонощие в страната
Багер прегази и уби мъж при ремонта на пътя за Златните
26 човека са ранени при катастрофи в страната за денонощие
Хороскоп за 13 май 2026
Антарктида е подложена на троен удар от климатични промени
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.