На територията на летище София действа организирана престъпна група.
Това заявява евродепутатката Антония Първанова в писмо до вътрешния министър Цветан Цветанов.
В него тя призова МВР шефа да бъдат предприети мерки за ефективно гарантиране на сигурността и неприкосновеността на личните багажи на пътниците.
В началото на седмицата Първанова отправи искане пред Европейския парламент за временно спиране на правата за обслужване на летище София. Като причина за мярката тогава тя посочи зачестилите случаи на отваряне на багажа на пътниците или липса на вещи.
"Дълбоко сме разтревожени от случващото се и сме убедени, че такава дългогодишна престъпна дейност не би могла да съществува без сериозна организация и протекция. Имаме основание да предполагаме, че на територията на летище София действа организирана престъпна група, интегрирана в състава на наземните оператори", пише Първанова на Цветанов.
Тя заявява, че са отправени множество сигнали, визиращи нарушения в дейността на наземния оператор „Летище София” ЕАД.
По думите й за справяне с престъпните практика на летище София настояват множество неправителствени организации, медиите и потребители в социалните мрежи.
Те обръщали внимание на незабавните действия, предприети при кражбата на мобилния телефон на американския посланик Байърли, и апелирали за същата реакция спрямо случаите с български и чужди граждани.По-рано днес пък заместник-министърът на транспорта Камен Кичев определи постъпката на евродепутатката Антония Първанова като „крайно небългарска, грозна и непатриотична.
Той уточни пред bTV, че летище София е едно от летищата с най-добра статистика на посегателство към багажите.
Към момента имало 10 жалби, което означавало на 10 000 багажа – 2 жалби. А европейският стандарт, който е поносим от всички превозвачи, е между 3 и 5 багажа на 1000", заяви още заместник-министърът на транспорта.
Самата Първанова сподели, че е била обект на кражба, след като са й откраднали часовник, документи и вещи на майка й.

Кадър на деня за 18 юли
На Световното първенство Джани Инфантино прелетял разстояние, колкото две обиколи около Екватора
Ню Йорк не е строил толкова много жилища от 1965 г.
Париж ще удвои данъка върху незаетите жилища от 2027 година
Китайските компнии преосмислят смартфона в ерата на изкуствения интелект
Започва проектирането на ключов участък от Софийския околовръстен път
"Оковите не се виждаха": Бивша асистентка на Епстийн разказа за години на насилие, страх и контрол
Денков за Киевската декларация: Политическа шизофрения и хаос във външната ни политика
Шофьор с 3,43 промила блъсна кола в София и избяга
Каримански: ББР да бъде трансформирана, България няма нужда от такава банка
"Левски" разпродаде "Герена" за "Университатя"
Половинките на Испания и Аржентина - коя от коя по-красива + СНИМКИ
Септември и Арда разделиха точките
ОФИЦИАЛНО: Участник на Мондиал 2026 подсили Лудогорец
Погачар спечели нов етап и посяга към пети триумф в Тур дьо Франс
Ще се справят ли с Аржентина? Испанците не тренират преди финала
Чудо в Лондон, Дуплантис не спечели
Как да се спасите от жегите – 5 съвета от специалисти
Дневен хороскоп за 19 юли, неделя
Каква рокля ви подхожда? Изберете според формата на тялото
Летни салати с малко калории
Седмична нумерологична прогноза за 20 – 26 юли 2026
Задължителни ястия за Илинден на 20 юли
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Мъж с над 3 промила алкохол предизвика катастрофа
Родни полицаи бяха част от международен удар срещу мрежа за трафик на мигранти
Кметът на Ню Йорк обмисля арест на Нетаняху по време на събрание на ООН
Забравено олио върху котлон предизвика пожар във Варна
Обиколил света приключенец ще плува за 14-и път в маратона Галата – Варна
Хванаха за ден 30 шофьори с алкохол или наркотици