Умни електромери поиска вчера министърът на икономиката Делян Добрев. С тях отчитането на тока и сметката няма да зависят от това кога ще мине инкасаторът и дали ще запише точно показанията, информира "24 часа".
Надписани инвестиции на топлоцентрали вдигат цената на тока, допълва по темата "Труд".
Според друга статия в "Сега" електроразпределителната компания ЧЕЗ едва ли ще връща пари на клиентите си, ако след проверка на електромерите се окаже, че получените от клиентите
сметки са по-високи от реалните. Просто парите ще се приспадат от следващите фактури. Темата за високите сметки за ток е отразена и от "Дума". Ежедневникът съобщава за експеримент, при който един и същ блок е бил отчетен от различни фирми за дялово разпределение. Резултатите показали разлика в сумите за плащане с близо 50 процента.
Харчове за джипове влизат в солидните сметки за ток. Луксозни коли са купувани от енергийните дружества, които са ги представили като инвестиции, алармира на първа страница
"Стандарт". Досега пред Държавната комисия за по енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ често са минавали неясни предложения. "Става въпрос за дейности, които не са толкова наложителни или пък са луксове", обясни министърът на икономиката Делян Добрев.
"Цените на тока са обречени да растат", заявява в интервю за "Преса" Лидия Шулева, бивш вицепремиер. "Хората са забравили, че пред 2002 г. по настояване на Световната банка цената на тока беше увеличена с 20 процента. Не 13, а 20 на сто! Имаше огромни протести. Хората забравят тези неща. Тогава електроразпределителните дружества бяха държавни. Просто цените
в България така или иначе са по-ниски, отколкото във всички европейски страни и на един общ енергиен пазар цените просто са обречени да растат", аргументира се Шулева.
"Заемът от банка "Париба" за АЕЦ "Белене" отива на прокурор", анонсира в интервю за "Сега" директорът на Агенцията за държавна финансова инспекция Теменужка Петкова. "На последното заседание на т.нар. комисия "Белене" в парламента представихме резултатите от последния доклад на финансовата инспекция на НЕК, свързана с проекта. Трябваше да проверим дали е имало нарушения при получаването и изразходването на кредита от банка "Париба", който е в размер на 250 млн. евро, или половин милиард лева. Изводите са, че има нарушения както при избора на банката през 2007 г., така и при харченето на парите. За мен обаче най-сериозното и най-фрапиращото нарушение са действията на бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мадрик Папазян, които са променили предназначението на този кредит", посочва Петкова.
Средната пенсия ще стане 1000 лв. едва през 2050 г. Тази мрачна прогноза е водещата новина за "Сега" днес. Ежедневникът се позовава на най-новия доклад на НОИ за състоянието на държавното обществено осигуряване от 2012 г. до 2060 г. Въпреки все по-тежките условия за пенсиониране към края на периода работещите и пенсионерите ще бъдат почти едно към едно заради застаряването на нацията. Пенсиите по никакъв начин няма да са се подобрили спрямо средната заплата, а годишното им увеличение ще е незначително. Средната пенсия ще премине психологическата граница от 1000 лв. чак през 2050 г., показват прогнозите. Това обаче няма да е качествено подобрение на живота на възрастните, защото по това време средната заплата се очаква да достигне 3259 лв., т.е. така нареченият "коефициент на заместване" не само няма да се подобри, а ще се влошава, подчертава "Сега".
Шест деца се отровиха с течност за чистачки след купон в село Падеж. За този неприятен инцидент съобщават днес на първа страница "24 часа" и "Преса". Петима от младежите бяха докарани в "Пирогов", където лекари се борят за живота им. Най-зле е 18-годишната Даниела, която е в кома и в реанимацията в Благоевград, уточнява "Преса".
Княгиня Калина, дъщерята на Симеон Сакскобургготски, ще се наложи да почака за български паспорт, защото е 2568-а на опашката пред вицепрезидента Маргарита Попова, пише под глава
"Труд". Предложенията за промяна на гражданство се разглеждат по реда на тяхното постъпване. Тъй като няма срокове за произнасяне на решение, може да се наложи Калина да чака месеци
и дори години.
Според челото на "Телеграф" Валентин и Трифон Гълтат 3,5 млн. лв. Толкова ще похарчат българите за подаръци и пътувания. Около 24 000 нашенци, предимно от младото поколение, ще
разпускат с половинката си на СПА хотел. Други 120 000 - по-възрастни и вече семейни, пък ще предпочетат да посрещнат по села и малки градчета другия празник Трифон Зарезан.
Празнуващите ще изхарчат средно по 25 лв., заявява шефът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Мъфини с ягоди и ванилия – рецепта за бърз десерт
Учени разчетоха "кода на старостта" в няколко показателя
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 28 март
Мачовете по телевизията днес, 28 март
На 78 години върнаха Рой Ходжсън във футбола
Късна дузпа шокира Англия на "Уембли"
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури