Правителството на България отстъпи пред народния гняв, предизвикан от високите цени на електричеството и лошото управление, но духът на протестите в градове като Благоевград не стихва, пише днес Ройтерс в кореспонденция от този български град.
Агенцията цитира 35-годишната благоевградчанка Людмила Манова, наречена местната Жана д'Арк, лидер на протестите в града, които бързо се разпространиха из цяла България.
"Нямаме намерение да спрем", казва безработната от няколко години Манова, която според Ройтерс е типичен пример за гражданин на България, който се мъчи да свърже двата края.
Мерките за икономии в България бяха умерени в сравнение с тези в съседна Гърция, като българските пенсии и заплати бяха замразени, а не намалявани. Освен това България избегна вземането на спасителни кредити, каквото бяха принудени да сторят Гърция, Румъния и Сърбия, отбелязва агенцията, цитирана от БТА.
Но относителната икономическа стабилност през последните години дойде за сметка на жизнения стандарт, като средната пенсия и заплата възлизат съответно на 180 и 550 долара - тоест под 50 на сто от същите средни показатели в ЕС, констатира Ройтерс.
В кореспонденцията се привежда разказ на 54-годишна безработна вдовица от Благоевград, която е разпродала покъщнината си, за да преживее с двете си деца.
Пътешествието на юг от София към Благоевград показва как правителствата след 1989 г. последователно са пренебрегвали проблемите на България.
За атинската олимпиада през 2004 г. през Благоевград е трябвало да минава магистрала до гръцката граница, но вместо това на 40 км има двулентово шосе, край което се нижат занемарени къщи, фабрики и магазини.
Мнозина българи са силно разгневени от това, че поредица правителства не се справиха с повсеместната ще корупция и организираната престъпност, което на практика е направило от страната им второкласен член на ЕС, заключава в коментара си агенция Ройтерс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Прогресивна България” печели изборите със значителна преднина
Към 18 ч. избирателната активност е близо 40%, кибератака остави МС и МЕУ без интернет
34,63% е избирателната активност към 16 ч.
Мадяр очерта стъпки за връщане на европейските средства за Унгария
Тръмп обвини Иран в пълно нарушаване на примирието и заплаши с нови атаки
Към 15 ч. са гласували 31,8% от имащите право на глас
Какви са шансовете за самостоятелно управление на Радев след изборите?
"Прогресивна България" на Радев печели изборите с огромна преднина пред ГЕРБ и ПП-ДБ
Радев: Готови сме с различни варианти, за да има България стабилно правителство
Интернет срив засегна няколко РИК в страната
Шойгу: Зеленски и господарите му стоят зад геноцида над руския и украинския народ
Байерн подпечата рекордна 35-а титла на Германия!
Христо Стоичков: Изпълних своя дълг!
Фис тресна Рубльов в Барселона
Милан най-после с победа, отново е втори в Италия
Манчестър Сити - Арсенал
Легенда на ЦСКА: Този Левски ще е най-слабият шампион!
Дневен хороскоп за 20 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 20 - 26 април: Хубави промени за Козирога
Седмична таро прогноза за 20 - 26 април
Нумерологична прогноза за 19 април
Високопротеинова пица без брашно
Какво се прави на Софинден след Томина неделя
Радев след победата: Моята социология бяха пълните зали и площади
Румен Радев печели изборите с огромна преднина
Тежка катастрофа на "Тракия" с пострадала жена
Хороскоп за 20 април 2026
Външният министър обяви, че зад граница има висока избирателна активност
Автобус аварира в тунел на "Тракия"
Blue Origin с исторически успех: Ракетата New Glenn вече е за многократна употреба
5 години от първия полет на марсианския хеликоптер Ingenuity
Съществуват ли извънземни? Тръмп обещава „много интересни данни“
Инженерно чудо в Китай: Завършиха подводен тунел за влакове, движещи се с 350 км/ч
Мастило от химикалки в марсиански метеорити: как е възможно това?
Учени: Отломки от древен свят падат на Земята от космоса