Тефтерът "Златанов" е "бомба", която трябваше да бъде обезвредена, заяви депутатът от БСП Кирил Добрев, който в миналия парламент оглавяваше анкетната комисия със задачата да проучи обстоятелствата около скандалните тефтерчета на Филип Златанов.
Добре обясни пред БНР, че депутатите в комисията са работили с копия. Тефтерът "Златанов" беше еманация на управлението на ГЕРБ и стила и метода на управлението на кабинета "Борисов 1". Там се управляваше със страх, мачкане, политически поръчки. Цялата държавна машина се впрягаше да ликвидира различно мислещ, дори съпартиец, заяви Добрев.
Според него изглежда, че тефтерчетата, които изчезнаха, са били единственият воденичен камък на кабинета "Борисов 2".„Тепърва делото щеше да тръгне, тепърва трябваше да се викат свидетели, да се разказват истории, от които ГЕРБ няма никакъв интерес. Второ, в кабинета "Борисов 2" присъстват хора и са облечени във власт, които са участници в тефтера, и хора, които са правили политически поръчки. Тефтерът е "бомба", която трябваше да бъде обезвредена“, каза още депутатът, според когото експертът Стефан Бенчев няма никаква вина.
Добрев обяви, че е склонен да оневини Бенчев, който според него е професионалист и си е вършил работата. „Друг е въпросът какъв е начинът за ползването на тези тефтери и въобще на тези доказателства“, допълни депутатът.
Той смята, че закъснялата реакция на полицията и прокуратурата след изчезването на тефтерчетата е недоразумение – не било ясно за кои тефтери и доказателства става въпрос, иначе цялата държавна машина щяла да бъде впрегната да ги търси.
Добрев е категоричен, че обществото трябва да разбере кои са хората зад инициалите във въпросните тефтерчета, защото всичко, което те са поръчвали, се е изпълнявало.
Социалистът даде пример с кандидат-кмет, на който се вади решение, че е в конфликт на интереси ден преди балотажа. „Той губи изборите и после съдът отхвърля това решение на комисията”, посочи още депутатът.
Добрев заяви, че е изненадан от реакцията на колегите му от ГЕРБ в стил “гузен негонен бяга”.
Той припомни, че оглавяваната от него временна комисия по случая Филип Златанов е излязла с доклад, който е бил подписан без особено мнение и от представителите на ГЕРБ. „Премиерът е изразил недоверие към поверената ми тогава комисия, нека викне неговите хора, които членуваха в нея да му кажат какво са разказали потърпевшите”, каза още депутатът от левицата.
Добрев посочи, че вече има предложение за изслушване в парламента на вътрешния министър по този случай и той е склонен да го подкрепи.
Ако прокуратурата се възползва от това да изслуша всички свидетели за това какво се е случвало, аз мисля, че делото срещу поръчителите трябва да продължи, коментира депутатът.
Според Ирен Савова, адвокат на Филип Златанов, изчезването на тефтерчетата в никакъв случай не е повод за прекратяване на съдебното дело в Софийския апелативен съд.
На въпрос дали ще спре разследването срещу Златанов, Савова отговори, че по този въпрос компетентно ще бъде държавното обвинение.
“Това, че има друго досъдебно производство, по което е назначено друго вещо лице, въпросният г-н Бенчев, от който са изчезнали тефтерите – ние го разбрахме от делото на 16-и октомври, когато тефтерчетата трябваше да бъдат предоставени от СГП по нашето дело, да бъдат приобщени по делото и да може вещото лице по нашето дело да работи по тях”, обясни Савова.
По думите й това била причината да се отложи делото на 16-и октомври, защото вещото лице по него не е могло да изработи експертизата поради липсата на тефтерчетата още тогава. “Тогава прокуратурата заяви, че има друго досъдебно производство, по което има друго вещо лице, на което е възложено да изготви експертиза. За това на кое вещо лице са дадени веществените доказателства и кой прави експертизата – това до понеделник и на нас не ни беше ясно, ние го научихме от медиите”, каза Савова.
По думите й Филип Златанов до момента не е викан никъде, не е давал никакви обяснения и никой за нищо не го е търсил освен по делото, което е в съдебна фаза през САС.
На първа инстанция Златанов беше осъден на 3.5 години затвор за престъпление по служба.

Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
Движение без усилие: Алтернативи на традиционните тренировки
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Рецепта за пилешка кавърма по селски
Мачовете по телевизията днес, 19 март
Всички резултати от Шампионската лига. Ето и двойките на 1/4 финалите
Голяма новина за ЦСКА и Лудогорец, Левски също е замесен
Мощен Ливърпул разнебити Галатасарай, идва ред на ПСЖ
Байерн мушна само 4 на Аталанта и подпечата екшъна с Реал
Левски лети към титлата: Хулио Веласкес готви изненада
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?