Буря в чаша вода. Така коментира Найден Зеленогорски от ДБГ отказа на депутатите от Гражданския съвет на РБ да подкрепят номинираната от премиера Бойко Борисов Меглена Кунева за просветен министър.
Късно в понеделник петимата народни представители от гражданската квота излязоха с официална позиция, че кандидатурата на Кунева не им е представена, както и че няма концепция за управление на сектора. Затова петимата непартийни депутати от блока декларират, че ще гласуват "въздържал се".
"Граждански съвет на РБ като действащ орган към момента няма. Мандатът му е изтекъл“, коментира днес Зеленогорски.
Според него Тодор Танев, който хвърли оставка по искане на премиера Бойко Борисов, е бил подведен от експертите в МОН.
"Това е поредно доказателство, че в България трябва да управляват министри със силна политическа воля и след това да са експертите. Най-неприятното за мен е, че продължава да има министерства, където управляват не министрите, а администрациите“, коментира реформаторът.
Зеленогорски е убеден, че министрите трябва да имат ясна цел и експертите трябва да ги подпомагат, а не да подменят целите.
Той смята, че Кунева е достатъчно решителна, което означава, че целите, които си поставя, ще бъдат изпълнени.
На заседанието на Изпълнителния съвет на РБ днес е бил обсъден и проект за меморандум за приемане на пътна карта за развитие на РБ.
"Всички ръководства на всяка партия от блока в рамките на десетина дни ще се произнесат, след което ще се обсъди", разясни Зеленогорски.
Реформаторите предвиждат да започнат разговори с нови политически формации, като са обсъдили и възможността за индивидуално членство в РБ.
Като цел те си поставят и да издигнат общи кандидати за президент и вицепрезидент, а идеята им е имената да станат ясни до април-май, за да започнат с подготовката на кампанията през лятото.
Предвижда се и ново споразумение между партиите в РБ, което да замени учредителното и провеждането на конфедеративен конгрес, защото приемаме да вървим към конфедерация, каза Зеленогорски, като уточни, че срокът, който залага обединението, е края на май или юни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната