Просветният министър Меглена Кунева обяви, че е привърженик на поощряването на добрите постъпки в училище.
Тя се срещна днес с 8-годишния Боян Ганев, който й написа отворено писмо с предложения за промени в ученическата книжка.
"Когато те похвалят, ти порастват крила! Привърженик съм за поощряването на добрите постъпки и ще се боря срещу агресията в училище", каза вицепремиерът на Боян.
Момчето е ученик от II клас в столичното 51 СОУ и днес бе в МОН по покана на министъра.
Още в началото на писмото си Боян поставя въпроса защо в бележника няма графа за похвали, а само за забележки. Веднага след това уточнява, че според училищните правилници забележката е вид наказание и бележникът наред с оценките за успех, служи за отбелязване единствено на лошите постъпки, а добрите прояви се игнорират, понеже за тях място не е предвидено.
По този начин през учебната година се регистрират само лошите действия на учениците, а нерегистрирането на добрите води до тяхната бърза забрава, обясни Боян на министър Кунева.
Тя от своя страна му е обещала, че ще предложи на експертите промяна за следващата учебна година в съдържанието на бележника.
Възможно е графата "Забележки" да се преобразува в по-неутрална форма и да бъде заменена с "Бележки". Забележката в момента се възприема повече с критично съдържание.
Според Боян Ганев, ако системно се поощряват добрите постъпки, както се наказват лошите, това би намалило агресията между учениците и посещението на училище би станало по-приятно за всички. По този начин и в масовия случай изреченото от учителя "Дай си бележника!" няма да звучи страшно.
Една добра дума може да даде повече кураж на ученика, отколкото непрекъснатите критика и забележки, каза Кунева.
"Боян ми помогна, защото се опитваме да променим подхода в образованието. Има два начина на мислене. Единият е оценка и строг контрол. Другият е от първи до четвърти клас да не се напрягат децата. Аз бих казала - окуражете ги и те ще извадят най-доброто от себе си. Гледната точка на Боян подкрепя второто и се надявам това да се сбъдне", допълни вицепремиерът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 23 август
Зукърбърк се опитва да изиграе „доброто момче“ на АІ, но вероятно без успех
Проливните дъждове в Бразилия тази година правят чашата ароматно кафе по-скъпо
Eni планира първата си термоядрена централа в Европа до 40-те години на века
Paramount и щата Калифорния ще проведат разговори по придобиването на Warner Bros.
Иран обяви нови залежи от над 210 млрд. куб. м природен газ
"Септември" нанесе първа загуба на ЦСКА 1948 през новия сезон
Японските храни за здраве и дълголетие
Цените в Гърция привличат българите: Опашки за чушки, праскови, маслини (СНИМКИ)
Едно на мъка! Юве изпусна много, но би Фрозиноне
Септември тресна с 1:0 ЦСКА 1948
Холанд е като Рапунцел - загуби силите си
Трент за обидите в Ливърпул: Боли ме
Голяма драма! Дузпа в края спаси Ливърпул срещу Нюкасъл
Лоши новини за Левски преди битката с АЕК
Дневен хороскоп за 24 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 24 - 30 август 2026: Успехи за Стрелеца
Италианска бисквитена торта с маскарпоне
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Таро карта за 23 август, неделя - Тройка чаши
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Русия отзова посланика си в Лондон
Хороскоп за 24 август 2026
От синдикат "Образование" се обявиха против започване на учебната година на 14 септември
Волейболните националки загубиха от Гърция на европейското
Зеленски очаква 30 милиарда евро от ЕС за отбраната на Украйна
Западнонилската треска се е разпространила в 12 държави в Европа