Военният министър Красимир Каракачанов заяви, че нашите съседи, а и много страни в Европа използват F-16 и не може да се говори за лобизъм.
"Какво одобрявам аз, няма значение, важното е какво ще одобри НС", каза Каракачанов за предаването "Годината" по "Дарик".По думите му българската авиация заслужава добри самолети. Каракачанов напомни, че все още няма окончателно решение за F-16.
"Последната дума е на Министерския съвет и ратификация от страна на Народното събрание. Но първо парламентът трябва да гласува мандат на правителството за водене на преговори", уточни вицепремиерът.
По-рано президентът Румен Радев определи предложението на Министрите на отбраната и на икономиката да се преговоря със САЩ за изтребител F-16 като триумф на лобизма и финал на автокрацията за тази година.
От шведска страна дойде официална позиция, в която Йоаким Валин, директор "Експорт и международни отношения", Агенция за отбранително имущество на Швеция (FMV), заявява, че са научили с голямо разочарование за намерението на българското Министерство на отбраната едностранно да прекрати преговорния процес с Швеция за закупуване на изтребители.
Швеция предложи на България 10 нови изтребителя Gripen, напълно съвместими с НАТО и напълно в съответствие с техническите и оперативните изисквания, както и със зададените от страната бюджет и срокове за доставка. С Gripen България може да има най-добрата в света ПВО защита с ракетата Meteor и българските ВВС ще могат да гарантират сигурността на българското въздушно пространство след само 24 месеца, се посочва в нея.
"Локхийд Мартин" приветства внасянето за разглеждане от Министерския съвет от министъра на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на икономиката Емил Караниколов на доклад за избор на нов боен самолет за българската армия, който предлага България да започне преговори за закупуване на изтребители F-16 Блок 70 от САЩ.
"Това е голяма новина за националната отбрана, индустрията и икономиката на България. Българските военновъздушни сили ще разполагат с един от най-усъвършенстваните бойни изтребители на въоръжение в НАТО", се казва в изявление на компанията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Церемонията по връчването на наградите „Оскар“ напуска Холивуд
Продажбите на дребно във Великобритания бележат първи спад за последните три месеца
Apple отваря Siri за конкурентни AI асистенти, спира производството на Mac Pro
Печалбите в китайската промишленост са отбелязали скок преди войната в Иран
Надеждни данни: Ключов фактор в големите проекти за банкова трансформация
Цената на петрола се стабилизира в последния търговски ден от седмицата*
Щонова: Ще трябва да понесем поскъпването на горивата, мерките ни са таргетирани
Повишена лавинна опасност в района на Седемте рилски езера
Мащабна акция в Благоевградско срещу купения вот и престъпността (+СНИМКИ)
Ето какво каза Гатузо на почивката срещу Северна Ирландия
Макларън демонстрира сериозно подобрение на "Сузука"
Тухел обясни защо дава втори шанс на Бен Уайт
Стършелите продължават да жилят здраво в НБА
НА ЖИВО: Соломонови острови – България 0:1
Атлетико се изсмя на наказанието на Валверде
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Спипаха жена и четирима мъже с наркотици във Варна
30 символа на града са събрани в настолната игра „Spot Varna"
Пожар лумна близо до Grand Mall във Варна
Места във Варна остават без вода днес
Летище Варна с полети до рекорден брой столици и общо 60 дестинации през летен сезон 2026
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
8 неща, които трябва да знаете за историческата мисия Artemis II
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“