Високо ценим присъствието на Суверенния Малтийски орден в България и високохуманната му дейност в помощ на всички пострадали, на всички нуждаещи се от подкрепа, каза президентът Румен Радев в съвместните изявления с Великият магистър на Суверенния Малтийски орден фра Джакомо Дала Торе дел Темпио ди Сангуинето, който е на двудневно държавно посещение у нас по покана на държавния глава.
Президентът и Великият магистър разговаряха "на четири очи" на "Дондуков" 2, след което се състояха пленарните разговори на официалните делегации, предаде БТА.
Румен Радев каза, че за него е чест да приеме Великия магистър на Суверенния военен хоспиталиерен орден на Свети Йоан от Йерусалим, Родос и Малта - един от най-древните християнски ордени, в една от най-старите християнски държави. Президентът определи визитата като важна стъпка в развитието на двустранните отношения.
С Принца и Велик магистър на Малтийския орден обсъдихме редица въпроси от взаимен интерес. Наше общо усилие е да продължаваме диалога на най-високо ниво и ползотворното ни сътрудничество, което дава резултат в много области. Малтийският орден присъства днес като материална и духовна подкрепа в много болници, училища, в институции за социалнослаби и хора с увреждания, и ние високо ценим тази подкрепа, посочи президентът.
Вие не сте днес само сред приятели, вие сте сред съмишленици и партньори в общите ни усилия да градим един по-добър свят, който да противодейства на войните и конфликтите, водещи до страдания на много хора. Свят в подкрепа на слабите, на уязвимите, и заедно да продължим да отстояваме християнските ценности, каза държавният глава.
Президентът отбеляза, че утре, заедно с Великия магистър и неговата делегация, ще бъде открит първият за страната високотехнологичен уред "Нирвана" за рехабилитация на деца, страдащи от детска церебрална парализа, осигурен с подкрепата на посолството на Малтийския орден. Ще бъдат доставени и ехограф за софийска болница, както и линейка за болницата в Дупница, каза президентът и изрази благодарност за даренията.
Посещението е второ на Велик магистър на Суверенния Малтийски орден в България. С президента говорихме за страната ви, за постиженията и за нейните нужди, посочи фра Джакомо Дала Торе дел Темпио ди Сангуинето.
Двамата са обсъдили регионалната ситуация и ролята на България като фактор на стабилност и мир. Разговаряли са също за активната подкрепа вече 25 години чрез посолството на Малтийския орден в полза на най-уязвимите групи от населението.
Великият магистър е уверил президента Румен Радев в намерението да се засилва сътрудничество между Малтийския орден и България. Като конкретно свидетелство за ангажираност в България Великият магистър открои даренията, които утре ще бъдат направени в негово присъствие - линейка, ехограф и невросензорният стимулатор "Нирвана" за рехабилитационния център за деца с церебрална парализа "Св. София".
С президента Радев Великият магистър на Суверенния Малтийски орден е разговарял също за миграцията - тема от голяма важност поради географското положение на България, което я прави една от входните врати на Европа. Малтийският орден се ангажира сериозно да помага на много страни, изправени пред предизвикателствата, поставени от миграцията.
Работим с държавите на произход, откъдето мигрантите тръгват, с онези, които са на пътя им, и с проекти за помощи и интеграция в страните, които ги приемат, каза фра Джакомо Дала Торе дел Темпио ди Сангуинето, който добави, че са многобройни областите, в които може да се засили двустранното сътрудничество с България.
Преди изявленията, в присъствието на президента и на Великия магистър, беше валидирана илюстрована пощенска карта по повод 25 години от установяването на дипломатически отношения между България и Малтийския орден, които се отбелязват тази година.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 приключи сесията с лек ръст преди изтичането на ултиматума на Тръмп към Иран*
Пакистан поиска от Тръмп двуседмично удължаване на ултиматума към Иран
В. Симов: До месец след края на войната при цените на горивата ще има облекчение
Цената на сорта Брент удари рекордните 144 долара за барел на ключовия физически пазар
Жилищният пазар у нас се пренастройва към умерени темпове на ръст
Новият граничен пункт между България и Северна Македония получи одобрение от МОСВ
Строителна техника и камиони в Драгалевци: Шум, мръсотия, прахоляк
Боядисването на яйца за Великден - какво символизира всеки цвят
Неочакван късмет за 3 зодии на 8 април
Ползите от пилешкото месо за мускулите и успешното отслабване
Иран блокира свободното ползване на интернет до края на войната
Байерн превзе Мадрид, но Реал остана в играта
Радост за ЦСКА или Левски? Разкриха рефера за Вечното дерби!
Вирц плаши ПСЖ: Ливърпул има за какво да играе...
Напуска ли ПСЖ заради Реал или арабите? Витиня изплю камъчето!
Почина големият Мирча Луческу
Бразилия реши съдбата на Карло Анчелоти
Дневен хороскоп за 8 април, сряда
10 рецепти за вкусен козунак за Великден
Хубавото се подрежда за 3 зодии след 7 април 2026
Къде започваш: от дизайнерския план или от материала?
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
5 храни, които да премахнете от менюто си, ако сте 40+
Тъжна вест! Почина Мирча Луческу
Черно море победи Славия в Елитната до 17 години
Демонстрираха системата за компютърна обработка на изборните резултати
Курсанти от ВВМУ се обучават на кораб „Св. св. Кирил и Методий“
Белият дом: Само Тръмп знае какво ще предприеме към Иран
Превозвачите и управляващите се разбраха, протести няма да има
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд
Астрофизикът Ави Льоб с нова теория: Комета може да има изкуствен произход
Магнитни бури през април: Какво да очакваме от Слънцето