Президентът Румен Радев заяви, че има резултат от усилията, които се прилагат от правителството и щаба за ограничаване на коронавирусната инфекция.
Той посрещна на "Дондуков" 2 премиера Бойко Борисов, представители на Министерския съвет, на Националния оперативен щаб, които ще обсъждат мерките срещу вируса.
"Има ефект от тези усилия, България задържа кривата на разпространение доста ниско", каза Радев и допълни, че така нашата здравна система, която има ограничен капацитет, ще може да поеме случаите."Не сме изграждали мерки и действия по такъв начин, всички да се отнасят с разбиране към усилията, които се прилагат", призова той.
По думите му важен е не терминът извънредно положение, а мерките, които трябва да бъдат пропорционални на заплахата, добре планирани и добре осигурени.
Президентът каза, че е обнадежден, че българите са се включили в призива на Щаба, на правителството, и имаме промяна в съзнанието, спазват се социална изолация и социална дистанция. Има какво да се желае, но съзнанието е налице, смята той.
Радев акцентира на това, че индустрията ни, преди да започне да изнася защитни средства, трябва да осигури лекарите ни, служителите на реда, персонала в самите предприятия.
Държавният глава посочи, че инструкциите трябва да са ясни за всички медици до последния лекар. По думите му предвиждат се наказания за тези, които отказват да изпълнят Хипократовата клетва, но преди това те трябва да бъдат осигурени с предпазни средства.
Радев призова и институциите да си "мерят приказките" и да изпълняват инструкциите на Щаба и на Министерския съвет. Според него не трябва да се създава паника чрез посланията.
По отношение на спекулата той каза: Грозно е на здравето и на трагедията на други хора да се печели, не го правете, не е достойно". Можем да излезем от тази криза само обединени институциите, акцентира няколко пъти той на взаимодействието с Министерския съвет в момента.
В края на срещата Радев апелира за внимание към работещите на първа линия, за указания какво и как се прави и към всички българи - да продължи стриктното спазване на ограничителните мерки.
"От криза се излиза със спокойствие, разум и адекватни мерки. Призовавам да няма паника, институциите да дават пример за дисциплина, да се покаже, че има държава и държавата работи", каза президентът.
По думите му глобите и наказанията трябва да са крайна мярка.
Радев каза, че кризата е многопластова и акцентира, че има хиляди българи без никакви финансови резерви, за които държавата е длъжна да помисли, колкото и да е трудно.
"Остават сериозни фундаментални въпроси - как след тази криза ще функционираме като държава, като обществен модел. Кризите ще се превръщат в нормално състояние, как ще бъдем готови за следващата криза, с какъв модел на функциониране на държавата", каза държавният глава. Той помоли министрите паралелно "да се обобщава опитът, защото ще ни трябва".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Словакия се преориентира към боеприпаси в новата индустриална ера на Европа
Путин обяви 32-часово примирие за Великден, Зеленски потвъди, че ще го спазва
Dow Jones вече е на позитивна територия за 2026 г.
България повдигна въпроса за дерогацията за "Лукойл Нефтохим" пред САЩ
Каква е ролята на „Артемида II“ в космическата надпревара с много играчи
Тримесечните продажби на Mercedes спадат заради проблемите в Китай
Моджтаба Хаменей към съседите на Иран: Пазете се от лъжите на "дяволите"
Класация на най-популярните острови за 2026 г.: новата мания сред туристите
Даниил на Разпети петък: Да не бъдем като Юда - заради земни помисли да предадем Христос
Рецепта за Великден - пълнени яйца с авокадо и майонеза
Емери: Фантастичен резултат!
Тежък удар за Левски за Вечното дерби с ЦСКА!
Шампион идва за звезда на ЦСКА
Ново кроше за Левски преди ЦСКА!
Христо Янев готви капан за Левски
ВИДЕО: ПСЖ – Ливърпул
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
11 признака, че неговото минало с властна майка, диктува любовния му живот
3 кето рецепти за Великден
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Поверия за Разпети петък
Акция: Започва специализирана операция на „Пътна полиция“
Виц на деня - 10 април
Мачовете по ТВ днес (10 април)
Времето във Варна на 10 април 2026
Разпети петък е – Денят на Христовите страдания
Хороскоп за 11 април 2026 - Риби
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната