След две години без въздушна медицинска помощ, днес здравният министър съобщи, че през 2024 година страната ни ще се сдобие с 6 медицински хеликоптера.
Преди няколко години Михаела Бърлиева пада тежко, докато се спуска със ски във френските Алпи. Заради фрактурите се налага да бъде свалена от пистата със специализиран хеликоптер.
"Начинаещ скиор, карам си ски, много съм уверена в себе си и дойде момента, в който катастрофирах неприятно", разказва Михаела Бърнлиева пред Bulgaria ON AIR.
От две години обаче България няма въздушна линейка. Тя беше продадена в чужбина. Така страната ни остана единствената в Европейския съюз, която не участва в общата европейска система за спешна помощ по въздуха.
"Всички колеги, с които се срещаме на конгресите на това сдружение, ни гледат странно, като извънземни – как така нямате хеликоптери, как така спасявате без хеликоптери, но ето така", посочи директорът на Планинската спасителна служба към БЧК Емил Нешев.
Темата за необходимостта от въздушна помощ няколко пъти е на дневен ред. Последно правителството коментира закупуването на минимум един хеликоптер с европейски средства.
По време на представянето на националния си план от президентството предложиха да се купят 5 медицински хеликоптера, около които да се изгради система за спешна медицинска помощ по въздух.
От "България Еър Техник" вече са направили проучване на пазара за това – каква система е най-подходяща за българските условия, какви хеликоптери и каква инфраструктура.
"Нашето мнение, е че 6 хеликоптера, базирани на 6 различни площадки в България, от които в рамките на 30 минути може да се достигне до всяка точка на България", каза изпълнителният директор на "България Еър Техник" Георги Георгиев.
Според специалистите най-логично е да се ползват вече изградените и лицензирани хеликоптерни площадки в болниците у нас. Те са общо 6 - три в София и по една в Бургас, Варна и Панагюрище.
Според прогнозите на експертите, ако процедурите бъдат задействани – до две години България може да има спешна авиационна помощ. И най-накрая това може да се случи – през 2024 година – така обеща служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
"Планирани са да се закупят 6 хеликоптера, да се изградят площадки в 15-20 лечебни заведения в страната. Задвижена е цялата процедура, финансирано е осигурено, документацията е подготвена. Казаха ми, че са необходими 2 години от поръчката от хеликоптерите до доставката, за да се изработят", заяви здравният министър.
Закупуването на хеликоптерите и изграждането на площадките ще бъдат с европейско финансиране и ще струват около 50-60 млн. лв.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите цени на петрола отново натежаха на търговията на Wall Street
Какви мерки взимат най-богатите страни, за да ограничат негативите от скъпия петрол?
Как Европа да стабилизира икономиката си в новата геополитическа среда?
Германия обмисля съкращения на разходите за здравеопазване с 60 млрд. евро
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в понеделник
България се включва в програмата PURL, ще произвежда и дронове заедно с Украйна
Времето във вторник: Валежи и температури до 13 градуса
Хороскоп за 31 март: Ден за успехи и нови възможности
Защо бебето ни се усмихва насън?
Рецепта от тефтера на баба: Кекс с моркови
Как влияе изключително мощното пълнолуние на 1 април на зодията ни
Разкритата престъпна мрежа за трафик на оръжие: Има арести в Испания, България и Гърция
Ще пропусне ли трето световно? Италия няма право на грешка
Преговорите на Шпорите с Де Дзерби прогресират
Босна и Херцеговина – Италия
Косово – Турция
Чехия – Дания
Джъд Тръмп обърна Марк Алън след ужасното начало
Нумерологична прогноза за 31 март
Таро карта за 31 март, вторник
Дневен хороскоп за 31 март, вторник
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Ще изчезнат ли скоро ръчните скорости на колите?
Учениците от Спортното училище в Търговище разбраха, че Интернет не е игра без правила
Украинците идват и с влак! Готвят директна жп линия от Киев до Варна и Бургас още това лято
Вяра и Надежда от тризначките искат да влязат в "Ергенът"
България ще произвежда дронове за Украйна
Какво да правим, ако все още имаме левове?
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята