По данни на Българската лига по хипертония 76% от българите имат неконтролирана хипертония.
"Не съм убеден, че стигаме до 76%. Това, което със сигурност се наблюдава е, че ако преди говорихме, че честотата на повишеното артериално налягане е около 30-40%, понастоящем можем да кажем, че тя е между 40-50%. Много сме близо до състоянието, в което можем да кажем, че всеки втори българин има проблем с високото артериално налягане. Това е световен феномен, не се отчита само и единствено по нашите географски ширини", съобщи председателят на Българската лига по хипертония проф. Арман Постаджиян в "България сутрин".
Той добави, че също е световен феномен подмладяването на това заболяване. Според него това се дължи на комплекс от множество други неща и заради това, че животът ни е пълен със стресогенни фактори. Гостът препоръча след навършване на 30 години да знаем своите стойности на артериално налягане.
"Много често откриването на един проблем, като високото артериално налягане, е ключ за откриване на други неща, които са метаболитни. Българският мъж на възраст между 40-50 години има два пъти повече реализирани сърдечносъдови инциденти, отколкото неговият връстник в световен мащаб", коментира проф. Постаджиян пред Bulgaria ON AIR.
По думите му трябва да се научим, че профилактиката е ценност. Той изтъкна, че трябва да се положат много усилия хората да получат адекватно количество вярна информация.
Гостът заяви, че профилактичните прегледи и обучението от ранна възраст са неща, в които държавата трябва да инвестира, ако желае да промени ситуацията 10 години напред.
Председателят на Българската лига по хипертония обърна внимание, че най-лошият контрол е при мъжете на възраст около 30-50 години, а заболяването се подмладява и трябва да се действа максимално рано.
"Изключително важно е здравословното хранене с редукция на приема на мазнини, въглехидрати, газирани напитки. Важен компонент е балансираната диета с повече плодове и зеленчуци. Също така редукцията на приема на сол. Но със сигурност движение, което е съобразено с навика и придружаващите заболявания, всеки може да го прави", подчерта проф. Постаджиян.
"При една част от хората, преболедували Ковид-19, видяхме доста високи стойности на кръвното, които не са характерни за тях. От друга страна това, което ни притеснява е, че виждаме по-висока честота на повишено кръвно налягане при хора, които не са имали този проблем. Имаме множество други метаболитни отклонения, които се наблюдават. Тези следствия от самото заболяване утре наистина ще доведат до един терен, който ще бъде по-сложен за решаването на проблема с кръвното", разясни той.
Гледайте целия разговор във видеото.

Samsung планира обратно изкупуване на акции за 59 млрд. долара
Доставчикът на индекси MSCI преквалифицира България като Frontier Market
Бизнес перспективите в Германия се подобряват леко, несигурността намалява
Повече магазини, повече възможности: Lidl разширява екипа си с нови работни места в цялата страна
Nike привлече кадър на Pfizer за главен финансов директор
Alphabet увеличава тежестта на технологичните гиганти с влизането си в Dow
Завършените проекти на Проинстал ООД - складови и търговски решения
Юли 2026 носи силна трансформация за 3 зодии
18-годишен шофьор е в критично състояние след тежка катастрофа в Русе
"Сецесион - Музите на Душата": Пътуване през епохи и емоции на 28 юни в София
За първи път у нас: "Сандокан и отмъщението на Яниш" излезе на български език
Ботев Пд обяви престижна контрола
Белингам с призив след издънката на Англия
Официално! Левски с нов собственик
Сензацията е факт! 46-годишният Роналдиньо със силни думи за завръщането си на терена
Фаетон тръгва по стъпките на Брахими в ЦСКА
Месията Меси чукна 39
Юпитер преминава в Лъв на 30 юни: Време е да блеснем
5 елемента на луксозната баня
5 ястия, без които не може на Еньовден
Ето кой печели в играта за PAW PatrolTM Live! „The Great Pirate Adventure“
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 24 юни
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
Иван Шишков в парламента: Във Варна се вихри беззаконие вместо туризъм
Грешките при отпускане на лекарства по НЗОК намаляха с над 98%
Задържаха 27-годишен във Варна заради грабеж
Хороскоп за 25 юни 2026
Битово-фекално замърсяване е причината за измирането на риба във Варненското езеро
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида