Цените на основните хранителни стоки на борсите в страната остават без особена промяна, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържища (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, тази седмица се повишава с 0,64 на сто до 2,206 пункта. Миналата седмиа ИТЦ беше на ниво 2,192 пункта.
Равнището на ИТЦ в началото на годината беше 2,316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Оранжерийните краставици тази седмица обаче поскъпват с 13,9 на сто до 2,29 лева за килограм.
Цената на доматите пада с 3,6 на сто и те се търгуват по 3,26 лева за килограм. Картофите са нагоре с 6,7 на сто до 1,28 лева за килограм. Цената на морковите се понижава с 0,8 на сто до 1,03 лева за килограм. Цената на зрелия лук кромид (внос) се повишава с 2,1 на сто до 1,43 лева за килограм. Зелените чушки се търгуват с 16,6 на сто по-скъпо на цена 1,76 лв. за килограм. Поскъпват и червените чушки - с 6,7 на сто до 2,22 лева за килограм. Зелето се търгува по 0,94 лева за килограм.
Ябълките от внос спадат с 5,8 на сто и се търгуват по 1,80 лева за килограм. Поевтиняват и лимоните - със 0,9 на сто до 2,29 лева за килограм. Цената на бананите се повишава с 0,7 на сто до 2,91 лева за килограм. С 4,1 на сто поскъпват портокалите и те се купуват по 3,28 лева за килограм. Гроздето поскъпва с 0,9 на сто до 2,27 лева за килограм.
Цената на кравето сирене нараства с 0,5 на сто и се продава по 11,42 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с 0,3 на сто до 17,35 лева за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) тази седмица се купува за 1,15 лв. Цената на прясното мляко (3 процента масленост) се вдига с 0,5 на сто и то се продава по 2,19 лева за литър.
Пилешкото месо пада с 1,6 на сто и се предлага по 6,34 лв. за килограм. Яйцата (размер М) поскъпват с 1 стотинка и се купуват по 0,34 лева за брой на едро.
Цената на ориза се понижава с 1,3 на сто и той се търгува по 3,14 лв. за килограм. Поевтинява и лещата - с 0,7 на сто до 4,17 лева за килограм. Зрелият фасул отстъпва с 0,5 на сто и той се търгува по 4,12 лева за килограм.
Захарта се продава по 2,42 лв. за килограм. Олиото поевтинява - с 3,7 на сто и се търгува по 2,87 лв. за литър. Брашното тип 500 поевтинява с 4,3 на сто до 1,35 лева за килограм. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се вдига с 3,3 на сто и се продава по 2,52 лв. за брой.
(БТА, Христо Воденов)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Венеция удря туристите с нова шокова такса до 50 евро
14-годишен футболист почина по време на мач
Вулканът Семеру изригна: Миньор е с тежки изгаряния
Стана ясна заплатата на легендарен треньор, ако се върне в Атина
Спортът по телевизията днес, 21 юни
Мачовете по телевизията днес, 21 юни
Германия удари Кот д'Ивоар в 94-ата минута и спря прокобата
ПО МИНУТИ: Германия - Кот д'Ивоар 2:1
Валенсия нашамари Барса в баскетболния финал в Испания
Нумерологична прогноза за 21 юни
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни