Електронната идентификация е ключов инструмент за отварянето на вратата към дигиталните услуги, електронното управление и електронния бизнес във всички сектори. Дигиталният портфейл ще обедини лична карта, дипломи, шофьорска книжка и плащания. За българския бизнес и физически лица се случи доста сериозна надстройка на съществуващия портал на държавата, чрез който всички услуги, които държавата предоставя, да бъдат достъпни от едно място, коментира Георги Димитров, председател на съвета на директорите на "Евротръст Технолъджис", в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.
През изминаващата година България официално нотифицира първата българска схема за електронна идентификация, което е най-голямото постижение досега, като системата минава одит, проведен от институции на ЕС.
За възможността на българските граждани да имат достъп до услугите, предлагани от ЕС, трябва национална схема да бъде трансгранично интегрирана, каза гостът. Той допълни, че националната ни схема трябва да бъде свързана с „възлите“ на останалите държави членки, за да се постигне свързаност и достъп до услугите и институциите на други държави.
"За българският бизнес и физически лица се случи доста сериозна реформа, надстройка на съществуващия портал на държавата, който се надяваме, че ще може всички услуги, който държавата предоставя, да бъдат достъпни от едно място. Новата европейска правна рамка EIDAS 2.0, която ще влезе в сила идната година. Всеки гражданин ще разполага в ръката си с европейски дигитален портфейл, чрез който да има достъп до всички услуги – частни и държавни", обясни гостът.
Вече няма пречки всички услуги, представяни от банките, да бъдат предоставяни отдалечено, като всяка банка е на различен етап от въвеждането на всичките си услуги дигитално, каза гостът. Новостта тази година е, че банките са започнали да предоставят дигитални услуги и за юридическите лица, за които се изисква повече отчетност и регулации.
„Доста се насища пазарът откъм услуги, достъпни изцяло онлайн. Ключовият елемент при тези услуги е електронната идентификация, тъй като без идентификация на крайния потребител – физическо или юридическо лице, това няма как да е възможно.“
Пряко с издаването на новите лични карти е планирано да се пусне държавната схема за електронна идентификация, като новата електронна лична карта е записана върху чипа на документа за самоличност.
"Тази технология съществува отдавна. Много се забави в България този процес. Държавите вече минават към M-government (мобилно електронно управление).”
Предстои да се създаде европейски дигитален портфейл, който ЕС ще въведе, като гражданите ще имат достъп до услуги онлайн и офлайн. Всяка държава-членка ще трябва да създаде свои собствен портфейл, като те ще са свързани между държавите-членки и всяка държава ще може да припознава чуждите портфейли. Този инструмент ще бъде универсален, като ще дава достъп до електронна идентификация и разплащане.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Група европейски страни се опитва да съживи плана за замразените руски активи за Украйна
Търговският дефицит при стоките на САЩ стигна най-високото си ниво от март 2025 г.
Тръмп обяви извънредно положение в енергетиката и забрани чуждо оборудване в мрежата
Ратко Младич почина в ареста на 84 години
Министърът на отбраната: Нямаме опция за втора ръка F-16 или „Грипен“, търсим резервни части за МиГ-29
Да бъде или да не бъде… в ЕС: Исландия гласува на европейски референдум с неясен изход
Ваксинираха животните в село Стефаново след потвърденото огнище на антракс
Николай Йоргов говори „Без резерви“ за новата си роля в предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR
15 квартала в София остават без топла вода за 17 дни
Спряха тока към пет постройки в местност "Баба Алино"
Военни откриха части от дронове край Каварна и Камчия
Ковач „затапи“ нападател на Дортмунд
Шариф Бен Мабрук: „Искам да покажа сърцето си на SENSHI!“
Наш национал допусна обрат и отпадна в Овиедо
Саудитска Арабия застана зад Инфантино
Мареска проговори за заместника на Родри
Ще го пусне ли в Барса? Атлетико с категорична позиция за Паяка
Никнене на зъби при бебета: симптоми и как да облекчим дискомфорта
Поверия за Секновение – 29 август
Пилешко с лимон и чесън със спагети от тиквички
Стилът на Доли Партън – винаги на ръба на добрия вкус, но никога скучен
Нумерологична прогноза за септември 2026
Почина японската художничка Яйои Кусама
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
МЗ: Пациентите не са длъжни да осигуряват кръв, за да получат лечение
Нов диоден лазер и роботизирана ръка за кохлеарни импланти заработиха в ИСУЛ
Средната заплата във Варна достигна 1360 евро, областта е трета в страната
Откриха още два дрона край Каварна и Черноморец
AniFest 2026 превръща Варна в столица на аниме и косплея този уикенд
Военният министър: Нямаме опция за втора ръка F-16 или "Грипен", търсим резервни части за МиГ-29
МВнР: Българка с издаден временен паспорт е изключена от списъка с изчезналите в Непал
Регионалният исторически музей във Варна задълбочава партньорството си с БАН