Ще има по-сериозни системи за защита на матурите догодина, като задължително, ден преди провеждането на държавните зрелостни изпити, ще има стрес тест върху самата система - върху сайта на Министерството на образованието и науката, за да се провери за всички съществуващи към съответната дата възможности за проникване.
Това каза днес пред журналисти заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов в отговор на въпрос за защита на сайта, цитиран от БТА.
По думите на Стаматов необходима е постоянна поддръжка на страницата на МОН в интернет, защото "хакерските действия са постоянни".
Заместник-министър Стаматов каза, че "само ден преди вторите държавни зрелостни изпити имаше опити за влизане на чувствителна група от хора и тук, съдействието на служителите от ДАНС беше много важно, за да сме сигурни, че няма да се получи проблем".
На въпрос имало ли е опити за хакерски атаки по време на втората, на септемврийската сесия на матурите, Стаматов отговори: "Имаше опити за влизане в сайта, което подсказва, че са правени опити за разбиване на системата".
Попитан дали може да се каже, че сега сайтът на МОН е с по-добра защита, заместник-министърът каза, че "може да се каже, че засега не са влезли". Действията на хакерите са престъпление и не бива да се подхожда с лека ръка, заяви Стаматов.
Попитан какво търсят тези, които искат да влязат в сайта на МОН, след като от сегашната сесия на матурите от август-септември, зрелостните изпити са вече на модули, Стаматов каза, че му е трудно да отговори, но добави, че има опити за влизане, което показва, че никога не трябва да се остава на нивото, което е било миналия път.
Това означава, че трябва системите за защита да се променят постоянно, да се надграждат и служителите, които отговарят за информационното и комуникационното осигуряване, да са винаги много навътре в нещата, коментира заместник-министърът на образованието.
Диян Стаматов коментира темата за защитата на сайта на МОН и за сигурността на матурите при откриването на паралелка за дуално обучение по професията "Електротехник" в Професионалната гимназия по механоелектротехника "Никола Й. Вапцаров" в София. На откриването присъстваха президентът Росен Плевнелиев и посланикът на Швейцария у нас Денис Кнобел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.
Кадър на деня за 7 декември
Половината швейцарци подкрепят предложение за таван на населението до 10 млн. души
Рецепта за питка "ветрило" с прясно мляко
Кимчи прави чудеса за имунитета
Мъж загина при челна катастрофа на изхода на Велинград
Вселената изпраща знаци на четири зодии на 8 декември
Чиприан Чуку е новият кмет на Букурещ - според първите резултати от екзитпола
Спортът по телевизията днес, 8 декември
Мачовете по телевизията, днес 8 декември
Бунтовникът Салах може да не пътува за Милано
Край на чакането! Марк Селби е шампион на UK
Селта закова Реал на “Бернабеу”
И бижуто Кенан не спаси трагичния Юве срещу Наполи
Дневен хороскоп за 8 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 8 – 14 декември
Коледните сладки на Марая Кери
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Коледни подаръци, които означават повече от парите
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната