IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Първо скандали, после бой: Беше нетърпимо!

Пропуски в законите позволяват насилниците да остават безнаказани

Снимка: bgonair.bg

Снимка: bgonair.bg

Масови пропуски в българското законодателство позволяват на хората, които упражняват домашно насилие, да го правят безнаказано. Оказва се, че Пловдив е градът с най-тежко пострадали жени от домашно насилие. Това показват последните данни за този вид престъпление.

Културната столица на Европа през 2019 година е и с най-много заведени дела на глава от населението. Според магистрати една от причините за по-големия брой наказателни дела се дължи на факта, че жертвите на домашния терор осъзнават правата си, според други – пропуските в законите.

Пловдив беше потресен, когато мъж преби съпругата си пред очите на децата им. Последиците от насилието останаха за цял живот. Жената не успя да се възстанови и остана парализирана.

Много трудно жертвите говорят за терора. Така е и с тази жена, която буквално минала през ада, за да се спаси. Крие лицето си, но се съгласява да сподели историята си.

"Постоянни съмнения, че изневерявам, че крада пари. Започна първо със скандали, след това започна да ми посяга. Последната година боят беше... просто беше нетърпимо", разказа жена, жертва на домашно насилие.

Психическият тормоз прераснал в редовни побоища. Кошмарът я преследва и до днес.

"Започнаха въпроси, аз казах, че не е вярно. Той ми затисна ръката с вратата, при което ми счупи и пръста", сподели още жената.

Първата стъпка е пострадалите да подадат молба в съда за заповед за незабавна защита. С нея се определят мерки срещу насилника. Най-важните са отстраняването му от общото жилище и забрана да доближава дома, работата и местата за отдих на жертвата.

"Когато съдът разглежда такива дела, не разглежда всички възможни актове на насилие. Понякога те могат да се случват в рамките на 20 и повече години. Разгежда се само последния инцидент, който се е случил последния месец", коментира Милена Кадиева от фондация Джендър Артернативи.

Друг основен проблем е начинът, по който се доказва домашният тормоз.

"Вместо както изискват световните стандарти, че насилникът не е извършил домашното насилие, българският съд изисква жертвите, лицата, които са уязвими и пострадали, те да докажат насилието, което е извършено срещу тях", коментира още Кадиева.

Ако нападателите нарушат забраната да доближават жертвата, ги грози затвор до три години. Анализите показват, че обект на насилие често са и възрастните хора от страна на техните деца и внуци. А насилниците са от всякакви възрасти, професии и социални групи.

Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR:

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата