Представители на "Възраждане" и „БСП за България“ дойдоха пред Паметника на Съветската армия, където по-рано днес „Левицата“ направи палатков лагер срещу премахването на паметника.
Тук сме да защитим за пореден път опитите на самозабравили се управляващи да съборят паметника на Съветската армия, да се опитат да събарят, който и да е, паметник в България, символизиращ различни периоди в българската история, коментира депутатът Георги Свиленски от „БСП за България".
"Тук сме, за да се опитаме да кажем на тези хора да прочетат историята, да са наясно какво символизират тези паметници и какво искат да разрушат, защото по-лошо от това да бъдеш невеж в случая е да събориш паметника на Съветската армия“, добави той. Според Свиленски въпросът се поставя в този момент, „защото си търсят избиратели за изборите".Най-лошото ще бъде, ако наистина паметникът бъде съборен - тогава те трябва да прекратят своето политическо съществуване, тъй като няма да има какво повече да събарят и съответно нямат място в политиката, смята депутатът.
Някои от гражданите, дошли на място, носеха тениски с логото на "Възраждане". По-рано днес лидерът на партията Костадин Костадинов написа във Facebook, че софийската организация на формацията от 19:00 ч. ще бъде пред паметника.
Депутатът от „Възраждане" Ивелин Първанов поясни, че са дошли, за да запазят нашата история и суверенитета на България.
"Не може някое чуждопоклонничество, диктувано от чуждо посолство, да деформира целия облик на столицата и цялата ни история", коментира той. По думите му България има своята история, а народът желае да бъде питан. Не може няколко чиновника в Столичната община да решават вместо гражданите на столицата, добави Първанов.
Според него може би трябва да има местен референдум за паметника. Депутатът заяви, че докато от общината и управляващите не се откажат от намерението за демонтиране, от "Възраждане" ще бъдат там.
За БТА областният управител на София-град Вяра Тодева каза, че има дълга процедура на проектиране и съгласуване на преместването на Паметника на Съветската армия. С решение на Министерския съвет от 2 август бе променен статутът на мемориалния комплекс „Паметник на Съветската армия" в Княжеската градина в София от имот публична държавна собственост на имот частна държавна собственост. Така той вече е в управление на областния управител, обясни Тодева. (БТА, Биляна Иванова, Никол Николова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мансур: Войната в Иран се отрази на разходите за строителство в Египат
OpenAI може да отложи листването си за 2027 г.
Джон Кери: Войната в Иран никога не трябваше да започва
БНБ очаква забавяне на икономиката и по-висока инфлация тази година
Потребителското доверие в САЩ се подобрява, но остава близо до историческия минимум
Мадяр: Унгария ще изпълни критериите за присъединяване към еврозоната до 2030 г.
Светият Синод: Санкциите срещу патриарх Кирил не са наша компетенция
"Тази война трябва да спре": Шофьорът, помел двете деца край Мездра, с книжка от 5 месеца и нарушение
МС започна спешни срещи за справяне с безводието и ВиК кризата
В "Money.bg" на 27 юни от 16:30 часа: Възможен ли е прогресивният данък върху имотите?
Тройното убийство в Угърчин - извършено по особено жесток начин, обвиняемият остава в ареста
Шишков за катастрофата на "Тракия": Мантинелата не е била подменена по правилата
Антони Еланга изпадна в отчаяние след Швеция – Япония, без да знае, че тимът се е класирал за осминафиналите
Арсенал с оферта за Бруно Гимараеш, Нюкасъл категорично отказа
Лудогорец представи новите екипи + ВИДЕО
Клоп критикува Германия на Мондиал 2026
Добра квалификация за Никола Цолов в Австрия
Жозе Моуриньо ще превърне Винисиус Жуниор в суперзвезда
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Какви промени очакват всяка зодия през юли 2026
Трапезата за Петровден на 29 юни
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Модата обича Наоми Осака
Умни решения за повече пространство в малък хол
AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Юли ще е по-топъл от предишни години
Радев: Държавата и Българската православна църква споделят обща мисия за духовното здраве на нашия народ
Иван Шишков: За всяко незаконно строителство ще последва реакция
Увеличават се случаите на морбили в страната, във Варна са 3
Засилени проверки на водните атракционни по Черноморието
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините