Очаква се от пролетта шофьорските курсове да достигнат сумата от 1000 лв., пише вестник "Монитор".
Според Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка, в момента цената в престижните школи е 850-950 лв. и се очаква тя да скочи с минимум 10 на сто. Причината била поскъпването на живота. "Плавно се вдигат и цените на горивата и в началото на пролетта това ще се отрази и на шофьорските курсове", поясни Иванов.
По думите му по демографски причини броят на кандидатите да вземат шофьорска книжка е почти постоянен. За това и доказаните фирми на пазара, а и останалите страдат от липса на клиенти. "Няма наплив. В условията на пандемия хората, от една страна, се страхуват, от друга - нямат и финансова възможност за шофьорски курс, независимо че цената не е пипана от години назад", каза той. Той припомни, че има оферти за по 300 лв., които обаче след това излизат на кандидатите по 1300. Това се случва, защото в първоначалната цената не се включват изпитите, а заради лошата подготовка курсистите ги късат и трябва да се явяват повече пъти на изпити.
Според Иванов към края на февруари може да се очаква известно нарастване на кандидатите.
Друг представител от бранша - Трендафил Маринов, председател на Българския автоинструкторски съюз, каза в ефира на БНР, че се наблюдава по-голямо желание на хора на по-висока възраст да идват да се записват за кандидат-шофьори, като причината е страхът да се возят в обществения транспорт.
Той изрази и недоволство от Наредбата за обучение на бъдещите шофьори, която скоро трябва да влезе в сила, а не е била обсъдена с бранша. "Там има текстове, които няма да подпомогнат обучението, а само ще натоварят икономически бранша. Това касае семейните фирми в малките населени места, те няма да могат да покрият тези условия и ще трябва да прекратят този вид дейност", каза още Маринов.
"Изискванията са твърде високи - трябва да има регистрация на кабинета като учебен към Службата по трудова медицина, което струва около пет хиляди лева, хората не могат да си го позволят, това ще повиши и цената на курса. В учебната документация има теми за обучение, които са безсмислени, а в същото време не е заложено обучение за новите модели автомобили и новите системи в тях - все пак има много новости, хората си купуват нови коли, а ние няма как да ги обучаваме. В наредбата се разписват текстове, които ще облагодетелстват само определени големи фирми и школи", допълни той.
Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка коментира, че е време и в България да има модерни автополигони.
"На тях курсистите, а и правоспособни водачи да могат да се обучават как да реагират в определени ситуации като хлъзгав път или силно намалена видимост. Това го има в развитите страни. Отделно е необходимо в зони с по-висок риск, като напр. усойните места по шосетата, предупредителните пътните знаци да бъдат големи и видими от голямо разстояние", предлага браншовикът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС санкционира още петима руснаци, свързани с военно-промишления комплекс
Икономиката на САЩ неочаквано е загубила 23 хил. работни места през юли
Тръмп отново заплашва ЕС, но този път Брюксел отказва да играе по свирката му
Йената като оръжие: как интервенцията на САЩ и Япония променя валутните пазари
Как България стана батерията на Източна Европа
Турция, Саудитска Арабия и Пакистан подписаха споразумение за съвместна отбрана
Терзиев: Спестихме 220 млн. евро за София с новите договори за отпадъците
Невиждани жеги ускориха гроздобера във Франция
Старши комисар Христо Ичев поема ръководството на ОДМВР - Бургас
Оставиха в ареста петимата тийнейджъри, обвинени за жестокото убийство в Пловдив
Над 200 000 къса цигари задържаха митничари край Видин
В Левски всичко е огън, земя, въздух и вода! И много любов...
Съдят за нападение национал на Англия
Родри отива в Барса или Реал? Мареска си заплю Енцо Фернандес
Спалети не очаква проблеми между Бастони и Калулу
Бонус за Левски: Капитанът на Локо е аут за мача днес
Симеон Наковски преди SENSHI 33: Няма слаби бойци, ще заложа на всичко!
Дневен хороскоп за 8 август, събота
3 зодии с финансов успех в седмицата 10 - 16 август
Защо драстичните диети не работят при жените
10 неща, които елегантните дами не носят през лятото
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026: Как да използвате мощната му енергия
11 красиви цветя за късмет и благополучие
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Болестта ръка-крак-уста – кого засяга най-често?
По клип в нета: Полицията издири и глоби шофьор за рисково поведение на пътя във Варна
Пуснаха тока в КАТ Варна
"Грийнпийс": Да не се добива нефт и газ в Черно море
Оставиха в ареста петимата младежи за убийството в Пловдив
След случая във Варненско, БАБХ зове: Не купувайте! Не докосвайте! Сигнализирайте!
БАБХ спря над 150 тона стоки от трети държави за юли