Жилав вид водна костенурка от вида Boremy надживял динозаврите при катастрофалния сблъсък на метеорит преди 65 милиона години, защото не бил лаком като тях, предполагат учени от Йейлския университет, цитирани от сайта Дискавъри нюз.
Как ленивото животно могло да се спаси след най-ужасната космическа катастрофа? Според Тайлър Лайсън водните костенурки разполагали с изключително богат арсенал за оцеляване, като огънят и жупелът, изсипал се от небето, не им направил особено впечатление.
Когато е прекалено студено, те изпадат в летаргия и намаляват до стряскащи размери метаболизма си. Не страдащи от лакомия, като динозаврите, те могат да преживеят много дълго време, без да се хранят.
Когато е прекалено топло, Boremy се заравят в калта. Именно комбинацията на тези стратегии са спасили този вид, живял в периода между 80 и 42 милиона години.
Челюстите на костенурките Boremy не били строго специализирани, което им помагало да поглъщат най-разнообразна храна – от меки растения, до насекоми, мекотели и риби.
В наши дни този вид вече e изчезнал, но все пак надживял динозаврите, като предал щафетата на оцеляването на други подобни видове. Кое е попречило на жилавите костенурки да преминат през страховитата Юкатанска космическа катастрофа и да доживеят до наши дни?
Според изследователския екип те не са били способни да прибират главите си под черупката, което ги направило лесна плячка за малките млекопитаещи хищници, пише сайтът.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.